Sportif faaliyetlerdeki başarısızlığın örgütsel nedenleri üzerine sosyolojik bir inceleme (Kastamonu ili örneği)
A sociological review on organizational reasons for failure in sportive activities (Case study of Kastamonu)
  1. Tez No: 428361
  2. Yazar: EMRAH AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Spor, klasik anlayışta sadece bireyin belirli ölçüde fiziksel güç ve beceri gerektiren yarışmalı ve eğlenceli etkinlikler olarak tanımlanır. Modern anlayışta ise önceden belirlenmiş kurallara göre bireysel veya takım halinde yapılan, genellikle rekabete dayalı yarışmalar ve kişisel eğlence veya mükemmelliğe ulaşmak için yapılan fiziksel aktivite olarak tanımlanmıştır. Böylece günümüz sporu, toplumun yakın ilgisini çekmiş sosyal ilişkilerin kurulduğu bir duruma gelmiştir. Ekonomik ve stratejik yönleri de bu duruma paralel olarak oluşmaya başlamıştır. Bu çalışmada; ülkemizde sportif başarıların sürekliliğini sağlayabilmek amacıyla, neler yapılabilir, nasıl bir politika güdülmelidir, okullarımızdaki spor içerikli dersler yeterli sayıda mı ve ders öğretmenlerinin tutumları ne düzeydedir… vb. sorulara cevap bulunmaya çalışılmıştır. Araştırmada, sporun topluma etkileri ve sporu yönetenlerin başarıyı daha üst seviyeye çıkarabilmesi konusu incelenmiştir. Bu çerçevede Kastamonu da ki spor il müdürlüğünde çalışan antrenörler, Kastamonu Üniversitesi BESYO öğrencileri ve Kastamonu da görev yapan Beden Eğitimi Öğretmenleriyle ve anketler, doküman incelemeleri, mülakat ve gözlem yöntemiyle elde edilmiş bilgiler analize tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In classical approach, sport describes as only competitive and fun activities of individuals which requiring a certain degree of physical strength and skill. In modern approach, ıt describes as physical activity, generally based on competitions and personal entertainment or made for perfection. In this way today's sport attracted the close attention of the community and became a situation in which the social relations established. In parallel to this situation economic and strategic directions have started to occur. In this study ıt was tried to find answers to the questions such as in order to ensure the continuity of sporting success what can be done in our country, What kind of policy should be done, Does sport courses enough in our school and What is the level of course teacher attitudes…etc. In study, the impact of sport in society and the issue of sport managers' bringing the success to a higher level, were examined. In this context, data, was subjected to analysis, collected from trainers working in the provincial directorates sports, Kastamonu University physical education and sport students, physical education and sport teachers in Kastamonu by surveys, document reviews, interviews and observation methods.