Benefits and shortcomings of deposit insurance in Turkey
Türkiye'de mevduat sigortasının başarıları ve yetersizlikleri
  1. Tez No: 42842
  2. Yazar: ELİF ÇELİKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. SAUGATA BANERJEE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Öz Bu tez çalışması Türkiye'de mevduat sigortasının basanları ve yetersizlikleri üzerine yapılmıştır. İlk bölüm finansal kurumların yasal düzenlemeleri ve mevduat sigortasının topluma yararları üzerine genel bir bakıştır. İkinci bölüm mevduat sigortasının Türkiye'deki yapısı ile ilgilidir. Bu bölüm mevduat sigortası fonu, sigortalanan matrah, sigorta primi, sermaye tabanı ve risk ağırlıklı varlıkların tanımlarını da içerir. Üçüncü bölüm mevduat sigortasının Türkiye'deki yararlan ve yetersizlikleri ile başlar. Geçmişteki banka iflaslarının ana sebeplerinin incelenmesi ve yasal uygulamalar sunulmuştur. Son bölüm diğer ülkelerdeki uygulamalara genel bir bakıştır. Çalışma genel bir sonuçlandırma ile biter.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis study is on benefits and shortcomings of deposit insurance in Turkey. The first part is a general overview on regulations of financial institutions and the benefits of deposit insurance to the society. The second part is on the structure of deposit insurance in Turkey. This part also covers the Savings and Deposit Insurance Fund, limit of coverage, deposit insurance premiums and definitions of total capital, and risk-adjusted assets in Turkey. The third part starts with the benefits and shortcomings of deposit insurance in Turkey. The evaluation of major factors in past bank failures and regulatory responses to depository institution failure are presented in this section. The final part is a general overview of deposit insurance in other countries. The study ends with general conclusions. m