İnsan gaita örneklerinde yeni bir campylobacter hızlı antijen testinin değerlendirilmesi
New campylobacter antigens evaluation of rapid test in human stool samples
  1. Tez No: 428454
  2. Yazar: TUBA ELMACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şifa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Campylobacter spp tüm dünyada ve ülkemizde bakteriyel gastroenteritlerin en sık görülen etkenlerindendir. Ülkemizde çoğu laboravutarda rutin olarak Campylobacter kültürünün yapılmaması nedeniyle olgu bildirimlerinin gerçekte olduğundan daha düşük olduğu bilinmektedir. Campylobacter enteritlerinde kültür ve antibiyogram işlemlerinin sonuçlanması yaklaşık 4 ile 7 günü bulmaktadır. Bu süre içinde hastanın tanısı gecikebilmektedir. Bu sıkıntıları gidermek amacıyla son yıllarda geliştirilen dışkı hızlı antijen testleri oldukça ilgi çekici hale gelmeye başlamıştır. Ülkemizde bu testler ile yapılmış çalışma bildirilmemiştir. Biz, çalışmamızda ülkemiz verilerine de katkıda bulunmak için, İzmir ili ve çevresinde bulunan insan gastroenterit Campylobacter olguları tanısının kültür ve dışkı hızlı antijen testleriyle konularak, etkenin prevalansının belirlenmesi ve iki yöntemin tanı koymadaki duyarlılık ve özgüllüklerini saptamayı amaçladık. Çalışmamızda Temmuz-Eylül 2015 tarihleri arasında, Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesi Bornova Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sulu ve/veya kanlı dışkılama tarif eden olgulardan toplam 250 dışkı örneği alındı. Kültür ekimi ile eş zamanlı olarak Campylobacter hızlı antijen testi RİDA QUICK Campylobacter prosedürüne uygun olarak çalışıldı ve sonuçları kalitatif olarak değerlendirildi. Çalışmaya alınan 250 hastanın 27 (%10,8)'sinde RİDA QUICK Campylobacter ile pozitiflik, 30 (%12)'unda kültür ile pozitiflik saptandı. Dışkı antijen testi ve/ veya kültür pozitifliği olan hasta sayısı 36 (%14,4) bulundu; bu olgular Campylobacter pozitif olarak yorumlandı. Yaş gruplarına göre Campylobacter pozitifliği en fazla 11-20 yaş grubunda %27,7; daha sonra 31-45 yaş grubunda %20 olarak saptandı. RİDA QUICK Campylobacter testinin sensitivitesi %97,27; özgüllüğü %70 bulundu. RİDA QUICK Campylobacter testinin korelasyon değerlerinin uygun bulunması nedeniyle mCCDA yerine kullanılabileceği saptandı. Sadece pozitif çıkan örneklere kültür uygulanarak ayrıca antibiyogram yapma şansı da elde edilebilir. Klinik laboratuvarlar bu şekilde bir tanısal algoritmayı kendi ortamlarında test ederek kullanışlılığına kendileri karar verebilirler.
Özet (Çeviri)
Campylobacter spp is among the most common factors of bacterial gastroenteritis in our country and all over the world. In most laboratories in our country, incident notices are known to be lower than it is in real life due to the lack of the of routine Campylobacter culture. The completion of culture and antibiogram operations in Campylobacter enteritis may last up to 4 or 7 days. In this interval, the diagnosis for the patient may retard. Recently developed stool rapid antigen tests to overcome these problems have been of high interest. No study is notified to have been performed with these tests in our country. In our study, by putting together the diagnosis of human gastroenteritis Campylobacter incidents with culture and stool rapid antigen tests in and around Izmir.to contribute to the literature in our country as well, we tried to determine the prevalence of the factor and the sensitivity and specificity of the two methods in diagnosing. In our study between July and September 2015, 250 stool samples from incidents defined as watery and/or bloody stool were taken from Sifa University, Faculty of Medicine, Bornova Application and Research Centre and İzmir Dr Behçet Uz Paediatrics and Surgery Education and Research Hospital. Synchronously with culture planting, Campylobacter rapid antigen test was carried out in compliance with RIDA QUICK Campylobacter procedure and results were qualitatively evaluated. 27 patients studied out of 250 (10, 8%) were reported as positive in RIDA QUICK Campylobacter, 30 of them (12%) positive in culture. The number of the patients with positive stool antigen test and/or culture was found 36 (14,4%). These incidents were regarded as Campylobacter positive. According to age groups, Campylobacter positivity was stated as 27,7% in 11-20 age group uttermost, and 20% in 31-45 age group thereafter. The sensitivity of RIDA QUICK Campylobacter tests was found 97,27% , specificity was found 70%. RİDA QUICK Campylobacter test was deemed to substitute mCCDA due to its suitable correlation values. Besides, the opportunity to conduct antibiogram might be obtained by applying culture to positive samples only. By testing such diagnostic algorithm in their respective environments, clinic laboratories, might settle on its eligibility.