Wireless cooperative communications with OFDM
OFDM tabanlı işbirlikçi telsiz komünikasyon
  1. Tez No: 428471
  2. Yazar: METE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Röle tabanlı işbirlikçi telsiz haberleşme telsiz teknolojilerinin gereksimi olan yüksek talebi ve servis kalitesini sağlayabilecek bir tekniktir. OFDM specturum kullanımında ve frekansa göre değişkenlik gösteren kanallarda göstermiş olduğu verimlilikten dolayı telsiz haberleşmeyide kapsayan çok geniş bir haberleşme alanında kabul görmüştür. OFDM teknolojisinin işbirlikçi sistemlerde etkin kullanımı genel anlamda sistemlerin sahip olduğu kaynakları verimli kullanmasına bağlıdır. Bu kaynaklar genelde rölelerin seçimi, alttaşıyıcıların eşleştirilmesi, güçün dağıtımı kapsamaktadır. Bu araştırmada biz bu kaynakların etkin kullanımı işbirliçi OFDM sisteminde iyi bilinen yükselt-ilet ve kodla-ilet röleme yöntemlerini dikkate alarak inceledik ve hesaplama verimliliği iyileştirilmiş yeni teknik önerileri sunduk. Geneldeki amacımız haberleşme sisteminin başarısını artıracak verimli kaynak kullanımını sağlamaktır. Esas hedefimiz ise tek yönlü ve çift yönlü OFDM röle sistemlerinin etkin kaynak kullanımı ile verimliliğini artırmaktır. Özelde ise yeni uyumlu röle sistemleri önerilerek simülasyonları yapıldı.
Özet (Çeviri)
Relay-based wireless cooperative communication is a promising technique to meet the high demand and quality of service required for recent wireless technologies. Orthogonal frequency division multiplexing (OFDM) has been accepted in the wide area of communication including wireless communication due to its high spectral efficiency and the capability to convert frequency selective channel to flat fading. The optimum use of orthogonal frequency division multiplexing in cooperative relaying depends on resource allocation in general. This resource allocation includes relay selection, sub-carrier matching and assignment, power allocation as well. In this research, we examined different resource allocation for well-known relaying protocols namely amplify-forward and decode-forward with orthogonal frequency division multiplexing and proposed some techniques with computational efficiency. In general, we aim to provide efficient resource allocation to increase the system throughput. The main objective of this research is to increase efficiency of one-way and two-way relaying based on orthogonal frequency division multiplexing. In particular we have provided some adaptive relaying strategies which are simulated for different relaying.