User cooperative communications in ultra-wideband wireless networks
Çok geniş bantlı telsiz iletişim ağlarında kullanıcı işbirlikli haberleşme
  1. Tez No: 232649
  2. Yazar: CUMHUR OZAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUTLU KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde, seçici sönümlenmeden çok etkilenen Çok Geniş Bantlı (ÇGB) sistemleriçin kullanıcı işbirlikli haberleşme teknikleri üzerine çalışılmıştır. Bu problemiçözebilmek için Çok Bantlı Dikgen Frekans Bölüşümlü Çoğullamadan faydalanan Uzay-Zaman Kodlamalı (UZK) ÇGB sistemi kullanılmıştır. UZK işbirliği performansı,kullanıcılardaki sıfır-bir kararlarından doğan hatalar sebebiyle hata sınırıyla sınırlanır.Bu sebeple, bu hata sınırını aşağıya çekmek için yumuşak karar kullanan işbirliği tekniğiönerilmiştir. Yardımlaşan kullanıcılarda özyineli çözümleme kullanmak performansıdaha da iyileştirmiştir. Bunlara ek olarak, Çevrimsel Artıklık Kodu (ÇAK) kullanarakişbirliğine karar veren bir sistemle de hata sınırını ortadan kaldırmak mümkün olmuştur.Kuramsal çözümlemeler ve benzetim sonuçlarının tek kullanıcılı sistemlekarşılaştırılması, önerilen kullanıcı işbirlikli ÇGB alıcı-verici yapılarının hata sınırınıaşağı çektiğini ve bit hata oranını iyileştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider the user cooperation in ultra-wideband (UWB) systemscharacterized by severe frequency selective channels. To circumvent this problem wepresent a space-time (ST) coded UWB system employing the multiband orthogonalfrequency division multiplexing (MB-OFDM). Space-time coded cooperation (STCC) issubject to error floors due to hard-decision detection errors in between users. For thisreason we propose a soft-information aided cooperation mechanism which lower theerror floor significantly. Adding iterative decoding to partners improved the performancefurther. We also proposed a cyclic redundancy check (CRC) employed system to decideon cooperation. The simulation results and comparisons with the single user case indicatethat the proposed user cooperative UWB transceiver architectures have significantlyimproved error floor and bit-error rate (BER) performance.