Azerbaycan sinemasında toplumsal dönüşümün temsili: İbrahimbeyov filmleri örneği
Representation of social change in azerbaijani cinema: case of Ibrahimbeyov films
  1. Tez No: 428659
  2. Yazar: NARMİN ZEYNALLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM DEPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmada Azerbaycan sinemasında muhalif çizgisiyle tanınan yönetmen ve senarist Rüstem İbrahimbeyov'un üç filmi üzerinden Bakü'nün toplumsal ve kültürel dönüşümüne bakılmıştır. Tez SSCB'nin çöküşüyle bağımsızlık kazanan Azerbaycan Cumhuriyeti insanının, özellikle başkent Bakü toplumunun geçirdiği dönüşümü filmler üzerinden açığa çıkarmıştır. İbrahimbeyov'un senaristi olduğu filmler Yeni Gerçekçilik sinemasının bir ürünü olarak ele alınmıştır. Dolayısıyla, çalışmada bu üç film üzerinden tarihi olguları da göz önünde bulundurarak Yeni Gerçekçilik dalgası filmlerinde yer alan gerçekçilik temsili irdelenmiştir. Araştırma İkinci Dünya Savaşı ve Dağlık Karabağ çatışması gibi önemli olayların Bakü toplumunda nasıl izler bıraktığı da filmlerin öyküsü üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the social and cultural transformation of Baku is examined through three films of Rustam Ibrahimbeyov, an important director and screen writer well known for his dissident style in Azerbaijanian Cinema. The thesis describes the transformation of the people in the Republic of Azerbaijan, that gained independence after the collapse of USSR, especially in Baku with the help of the films. These films in which Ibrahimbeyov took part as screen writer are approached as productions of Neorealist Cinema. Therefore, through these three films the representation of reality in Neorealist Cinema is examined considering historical phenomenons as well. In the research, it is also evaluated how some important historical incidents like Second World War and the war of Nagorno Karabakh left marks on the society of Baku.