2006-2009 yılları arasında iç hastalıkları servisimizde yatan asitli hastalarda etyolojik inceleme
Etiological research in patients with ascites hospitalized at internal medicine service for the years of 2006-2009.
  1. Tez No: 428791
  2. Yazar: YUSUF HAYDAR ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ YENİCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Gastroenteroloji, Family Medicine, Gastroenterology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 22
Özet
Normalde periton boşluğunda 100-200 ml sıvı olabilir. Asit daha fazla miktarda sıvının birikimidir. Fizik muayene ve USG-BT-MR gibi görüntüleme yöntemleri ile tespit edilebilir. Asit; portal hipertansiyon, malignite, enfeksiyon, böbrek hastalıkları, endokrin hastalıklar, pankreas-biliyer sistem hastalıkları ile oluşabilir. Bu retrospektif çalışmaya 2006-2009 yıllarında S.B. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. İç Hastalıkları Kliniğinde yatan ve batında asit tesbit edilen 69 hasta dahil edilmiştir. Ülkemizde sirozun en sık sebebi ise viral hepatitlerdir.
Özet (Çeviri)
Normally, there can be 100-200 ml fluid in the peritoneal cavity. Ascites is accumulatşon of fluid more than that amount. It can be detected with physical examination and imaging methods like USG-CT-MR. Ascites can be developed with portal hypertension, malignancy, infection, renal disease, endocrine diseases, pancreas-bilier system diseases. In this retrspective study, 69 patients who had ascites were investigated between the years 2006-2009 in our clinic. Cirrhosis was found to be the most common cause of cirrhosis in our country.