Sivas yöresinde 0-24 aylık çocuğu olan annelerin çocuklarını anne sütü ile beslemelerine ilişkin bilgi ve uygulamaları
- Tez No: 79
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
VII- ÖZET Araştırma Sivas yöresinde 0-24 aylık çocuğu olan annelerin çocuklarını anne sütü ile beslemelerine ilişkin bilgi ve uygulamalarını saptamak amacı ile betimleyici ola rak planlanmıştır. Bilgi toplama yöntemi olarak geliştirilen anket, araştırıcı ve bir anketör tarafından Sivas - Aydoğan Sağlık Ocağı 'nın hizmet bölgelerinde 200 anneye uygulanmıştır. Yüzdelik ve Ki-kare önemlilik testi ile değerlen dirilen sonuçlara göre; 1. Emzirmeye başlama sıklığının yüksek olduğu, 2. Annelerin ortalama evlilik yaşının 18.3 olduğu, anne yaşı ve evlilik süresi arttıkça emzirme süresinin de arttığı, 3. Annelerin uzun süreli emzirme nedenleri olarak, anne sütünün yararları yanında emzirmenin kontraseptif et kisin rol oynadığı »istemeden doğurma oranının yüksek olduğu, 4. 6 aydan büyük çocuklarda düşük kilo ve boy ora nının arttığı saptanmış, annelere çocuk beslenmesi ve aile planlaması konusunda eğitim yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY KNOWLEDGE AND PRACTICE RELATED TO BREAST-FEEDING OF MOTHERS HAVE 0-24 MONTB'S BABIES IN SIVAS AREA This research was planned to determine that the knowledge and practice related to breast-feeding of mothers have 0-24 months babies in Sivas Area. The questionnaire is developed as a method of data collection was implemented to 200 mothers lived in the areas i' of Aydoğan Sağlık Ocağı in Sivas. Chi-Square test and percentage was used in evaluation of the results; 1. The begining frequency of breast-feeding is high. 2. The age of average marriage of mothers in 18.3. It was found that the time of breast-feeding increase prop- ortunally to the time of marriage and age of mother. 3. The reasons of long time breast - feeding were usefulness of mother milk, the protective effects from preg nancy and the high ratio of unwanted birth. 4. It was found that increase in the ratio of low weight and toll in the babies bigger than six months and proposed to give education to mothers on infant feeding and family planning.