Medeni Hukuk ve İslam Hukukunda kadının boşanma hakkı (mukayeseli)
Women's right to divorce in civil law and Islamic law (comparative)
  1. Tez No: 42881
  2. Yazar: HALİL KARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAMZA AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Yüsek Lisans Tezi MEDENİ HUKUK VE İSLAM HUKUKU'NDA KADININ BOŞANMA HAKKI (MUKAYESELİ) Halil KARAPINAR Danışman: Prof. Dr. Hamza AKTAN 1995, sayfa: 1Z3 Jüri: Prof. Dr. Hamza AKTAN Medeni Hukuk'ta boşama hakkı, ne kadına ne de kocaya verilmemiş, bu hakime tanınmıştır. Hakim, bütün şartları göz önünde bulundurarak boşanmak isteyen karı-kocanın davasını ya olumlu ya da olumsuz olarak karara bağlayacaktır. İslam Hukuku'nda ise karısını boşamak isteyen kocaya (boşama neticesinde karşı karşıya kalcağı olayları hatırlatarak) bu hak kocaya verilmiştir. Buna mukabil kocasından boşanmak isteyen kadına da şartlar vukubulduğunda hakime müracaat etme hakkı tanınmıştır. Bu isteği değerlendiren hakim boşanma davasını olay doğrultusunda olumlu ya da olumsuz karara bağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Tesis WOMEN'S RİGHT TO DİVORCE IN CİVİL LAW AND ISLAMIC LAW (COMPARATİVE) Halil KARAPINAR Supervisor: Prof. Dr. Hamza AKTAN 1995, Page: 12.3 jury : Prof. Dr. Hamza AKTAN According to Civil Law couples have not the right get divorced.The right to separate husband and wife from each other belongs only to the judge. The judge taking all the conditions in to consideration positively or negatively arrives at a decision about the law suit of a couple who, want to get divorced. Islamic Law, however.gives a husband the right to divorce his wife (reminding him of the facts or events that he will face when divorcing takes place ) On the other hand, according to Islamic Law, in some situations.a wife who wants to divorce has a right to go to court of law. in that case the judge settles the law suit.