Servikal neoplazik süreçte laminin-5Y2 ve P16 (INK4A) ekspresyonu ve sağkalım ile ilişkisi
Laminin-5Y2 ve P16 (NIK4A) expression in cervical neoplasic process and relation with survival
- Tez No: 428842
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYDIN ÖZSARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Servikal neoplazilerin gelişim sürecinde ekstrasellüler matriksin önemli bir bileşeni olan Laminin-52 ve hücre siklusunda rol alan bir tümör supresör protein olan p16 (INK4a) moleküllerinin etkinliğini ve hastaların sağkalımı ile olan ilişkilerini değerlendirmek. Yöntem: Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışmanın araştırma grubuna Ocak 2004 – Ocak 2014 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı, Jinekolojik Onkoloji Bilimdalına başvuran toplam 140 hasta dahil edilmiştir. Ayrıca kontrol grubuna Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'nda benign jinekolojik nedenlerle histerektomi uygulanmış olan 10 hasta alınmış ve toplamda 150 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma grubu CIN-1 (n:30), CIN-3 (n:30), mikroinvaziv servikal karsinom (n:20), adenokarsinom (n:30) ve skuamöz hücreli karsinom (n:30) olmak üzere beş alt gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu ise uterin myomlar nedeniyle histerektomi uygulanmış 10 hastadan oluşmaktadır. Çalışmaya dahil edilen hastalar telefon ile aranarak çalışma hakkında bilgi verilmiş ve onamları alınarak çalışmaya dahil edilmişlerdir. Tüm hastaların servikal doku kesitlerinde Laminin-5y2 ve bir tümör supresör protein olan p16 (INK4a) molekülleri immünhistokimyasal olarak boyanma düzeyleri açısından incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen tüm hastalar için yaş BMI(Vücut Kitle İndeksi), parite, sigara kullanımı, laminin-52 ve p16 (INK4a) boyanma düzeyleri (negatif, 1+,2+,3+ şeklinde) incelenmiş ve kanser olgularının 5 yıllık sağkalımı ile incelenen moleküllerin ilişkisi değerlendirilmiştir. Adenokarsinom, skuamöz hücreli karsinom ve mikroinvaziv kanser gruplarındaki hastalarda yaş ve BMI oranlarındaki artışa paralel olarak p16 (INK4a) ve Laminin-52 boyanma düzeylerinin de istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı görülmüştür. Ayrıca mikroinvaziv kanser grubunda parite ile birlikte Laminin-52 boynama düzeyinin de arttığı saptanmış ancak p16(INK4a) boyanma düzeyinde parite ile anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Araştırma gruplarındaki tüm hastalar gruplara bakılmaksızın değerlendirildiğinde yaş ve BMI artışıyla birlikte Laminin-52 ve p16(INK4a) boyanma düzeylerinin de arttığı ve istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon olduğu görülmüştür. Ancak sigara kullanımı ve parite için bu korelasyon gözlenmemiştir. Sonuç: Laminin-52 ve p16(INK4a) molekülleri servikal neoplazik süreçte anlamlı olarak pozitif saptanmaktadır. Ancak bu moleküllerin patofizyolojisinin ve servikal karsinogenezdeki rollerinin daha net anlaşılabilmesi için daha geniş serilerde araştırmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the role of Laminin-5y2 and P16(INK4a) in the developmental process of cervical neoplasia and the relation with survival. Methods:This retrospective study conducted in Ege University Hospital Department of Obstetrics and Gynecology Division of Gynecological Oncology between January 2004 and January 2014. 140 patients with cervical pathology and 10 patients who had total hysterectomy due to benign gynecological conditions were included in this study. Patients of study population were divided in 5 groups as follows; CIN-1(30), CIN-3(30), Microinvasive carcinoma(20), adenocarcinoma(30) and squamous cell carcinoma(30).Control group patients (10) were selected from patients who had hysterectomy due to leiomyoma. All patients were reached by telephone call and informed about the study.Patients cervical pathology specimens were evaluated for immunohystological stain of Laminin-5y2 and P16(INK4a). Results: Age, BMI, parity, smoking, laminin-5y2 and p16(INK4a) staining levels and relation with survival were evalueted parameters. In groups of adenocarcinoma, squamous cell carcinoma and microinvasive carcinoma laminin-5y2 and p16(INK4a) staining levels were significantly increased parallel to age and BMI.In all groups of study patients laminin-5y2 and p16(INK4a) staining levels were significantly correlated with the increase of age and BMI.However, teher was not any correlation with smoking or parity. Conclusion:Laminin-5y2 and P16(INK4a) molecules expressions are significanly increased in the process of cervical neoplasia. However, more researches with higher numbers of patients are needed to evaluate the true pathophysiological role of this molecules in the cervical carcinogenesis.