Total diz protezi operasyonu sonrası elektroterapinin (interferans) ağrı, ödem, eklem hareket açıklığı üzerine etkisi: Randomize çift kör çalışma
The effects of electrotherapy(interferential current) on pain, edema, range of motion after total knee replacement surgery :Randomized double-blind study
- Tez No: 428841
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE SİMİN HEPGÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çift kör randomize kontrollü çalışmanın amacı total diz artroplasti (TDA) operasyonu sonrası interferansiyel akım (İFA) tedavisi uygulamasının ağrı, eklem hareket açıklığı (EHA), ödem, hayat kalitesi ve kullanılan parasetemol (asetaminofen) miktarı üzerine etkinliğinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Anabilim Dalında, TDA operasyonu yapılmış 98 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar İnterferans akım (İFA) tedavi grubu (n:49) ve Sham İFA tedavi grubu (n:49) olmak üzere randomize edildi. Her iki gruba da ek olarak soğuk uygulama ve standart rehabilitasyon programı yapıldı. Hastalara ameliyat sonrası 5 gün boyunca günde 2 kez, 30dk süre ile İFA tedavisi uygulandı. Hastalar 0, 5 ve 30. günlerde değerlendirildi. Bulgular: Her iki grupta da ağrı, EHA, ödem miktarında anlamlı düzeyde düzelme gözlendi (p0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda ise 0, 5 ve 30. günlerde ağrı, EHA, ödem ve hayat kalitesi açısından anlamlı farklılık tespit edilmedi (P>0,05). Fakat 5.
Özet (Çeviri)
Objective: In this double-blind randomized controlled study we aimed to investigate the effectiveness of interference current (IFC) implementation following total knee arthroplasty (TKA) surgery on pain, range of motion (ROM), quality of life, edema and the amount of used paracetamol (acetaminophen). Material and Method: 98 patients who had TKA surgery in our hospital were included in the study. Patients were randomized into IFC group (n=49) and sham IFC group (n=49). In addition both groups underwent the same rehabilitation programme and got cold pack. After surgery the patient was administered IFC, 2 times a day for 5 days for 30 minutes. Patients were assessed at days 0, 5 and 30th after surgery. Findings: Both groups had significant improvement at pain, ROM, edema over time (P0,05). There wasn't any significant differences between groups in pain, ROM, edema, and quality of life at day 0, 5 and 30.