Ewing sarkom hastalarında tedavi sonuçlarımız
Treatment results in ewing's sarcoma patients
- Tez No: 428856
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇİN KEÇECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Ewing sarkom malign kemik tümörleri içerisinde az görülmesine rağmen genç yaşta ortaya çıkması ve prognozunun kötü olması nedeniyle önemli bir hastalıktır. Hastaların genellikle ikinci dekatta tanı alması bu yaşlardaki fiziksel performans ve sportif aktiviteleri nedeniyle yumuşak doku travması olarak değerlendirilmekte ve tanıda gecikmeler olmaktadır. Özellikle semptomların hastalar, aileleri veya doktorları tarafından önemsenmemesi tanıda gecikmeye neden olmaktadır. Geciken tanıyla beraber hastalığın ilerlemesi ve prognozun kötüleşmesi kaçınılmaz olmaktadır. Tezimizde tanısal ve prognostik faktörlerin sağ kalımla ilişkisinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Ege Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'na 1994-2014 yılları arasında tanı koyulup tedavi ve takip edilmiş 120 Ewing sarkom hastası retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, başvuru şikayeti, kitle lokalizasyonu, kitle boyutu, tanı anında metastaz varlığı, neoadjuvant tedavi özellikleri, operasyon özellikleri, adjuvant tedavi özellikleri, postoperatif süreçte metastaz ve lokal nüks durumları sayısal ve oransal olarak incelendi. Ayrıca bu kriterlerin sağ kalımla ilişkisi de incelendi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşının 18,0±8,6, cinsiyet oranının E/K= 1.4, en sık başvuru şikayetinin ağrı (%76) ve en sık kitle lokalizasyonunun ise pelvis (%29.2) olduğu saptandı. Olguların çoğunun (%69.7) tümör boyutunun 8 cm'den fazla olduğu gözlendi. Kliniğe başvuran olguların % 46'sında tanı anında metastaz saptandı. Tanı anında metastaz varlığı ve lokal nüks gelişmesinin sağ kalım üzerine olumsuz etkisi olduğu gösterildi. Sonuç: Ewing sarkom hastalarında ağrı ve şişlik şikayetlerinin birlikteliği, aksiyel yerleşim, tümör boyutunun büyük olmasının, tanı anında metastaz varlığının, opere edilemeyen olguların sağ kalımlarının düşük olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Ewing's sarcoma is an important disease because of bad prognose and early occurance in terms of age; despite its rarely seen among malign bone tumors. As patients are generally diagnosed in second decade, most of the symptoms are considered to be soft tissue trauma, under the vision of their physical performance and sports which is resulting late diagnosis. Especially, neglectance of the symptoms by patients, relatives and medical professionals is causing the delay on diagnosis. With the delayed diagnosis, prognos is getting worse and disease is advancing. Purpose of the thesis is, to address the relativity between diagnostic/prognostic factors and survival rates. Patients and Method: 120 Ewing's Sarcoma patients are evaluated between 1994 – 2014 whom diagnosed, cured and followed retrospectively in Ege University, Faculty of Medicine, Department of Orthopedics and Traumatology. Patients are evaluated in terms of; age, gender, complaints, mass localization, mass size, metastases presence during diagnosis., neoadjuvant treatment specifications, operation specifications, metastases and local relapse in the period both numerically and proportionally. Furthermore, all these criterias are evaluated in terms of the bond with survival. Results: It's determined that, average age of the patients are 18,0±8,6, gender ratios M/F= 1.4, most often complaints is pain (%76) and most often mass localization is pelvis (%29.2). In most of the cases (%69.7) tumor size was bigger than 8 cm. In 46% of the cases, metastases is observed during diagnosis. It's stated that, there is a negative effect on survival rates if metastases and local relapse are observed during diagnosis. Conclusion: It's proved that Ewing's Sarcoma patients' survival rates are low when; pain and swelling complaints are together, axial localization, larger tumor sizes, metastases observation during diagnosis, non-operable cases.