Çocukluk çağı kemik ve yumuşak doku sarkomlarında abo kan grubunun tanı ve tedavi yanıtında önemi
The significance of abo blood group in the diagnosis and treatment response of childhood bone and soft tissue sarcomas
- Tez No: 905738
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çocukluk çağı kemik ve yumuşak doku sarkomları çocukluk çağı malign hastalıklarının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Birçok kanser türünün ve hastalığın kan gruplarıyla ilişkisinin araştırıldığı çalışmalar mevcuttur ancak çocukluk çağı kemik ve yumuşak doku tümörlerinin kan gruplarıyla ilişkisini araştıran yeterli çalışma yoktur. Çalışmamız çocukluk çağı kemik ve yumuşak doku sarkomlarında ABO kan grubu dağılımının, malign hastalığı olmayan çocuklardan farklı olup olmadığını göstermeyi, hastanın ABO kan grubunun tümörün histopatolojik tipi, evresi ile ilişkisini, prognoz ve sağ kalım üzerindeki etkisini araştırmayı hedeflemektedir. Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Hastanesi Çocuk Onkoloji Kliniği'nde 2020-2024 yılları arasında yapılan çalışmada 1991 ve 2021 yılları arasında çocukluk çağı kemik ve yumuşak doku sarkomu tanısı ile takip edilmiş ve kan grubu bilinen 258 hasta ile malign hastalığı olmayan 350 çocuk hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Arşiv dosyaları ve hastane veri sisteminden hasta verileri toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Childhood bone and soft tissue sarcomas make up a significant portion of childhood malignant diseases. There are many studies investigating the relationship between types of cancer and diseases with blood groups, but there are not enough studies investigating the relationship between childhood bone and soft tissue tumors with blood groups. Our study aims to show whether the ABO blood group distribution in childhood bone and soft tissue sarcomas is different from children without malignant disease, to investigate the relationship between the patient's ABO blood group and the histopathological type and stage of the tumor, and its effect on prognosis and survival. Method: In the study conducted between 2020-2024 at the Children's Oncology Clinic of the Ankara City Hospital of the University of Health Sciences, 258 patients who were followed up with a diagnosis of childhood bone and soft tissue sarcoma and whose blood type was checked between the years 1991 and 2021, and 350 control group pediatric patients without malignant disease were included in the study. Patient data were collected from archive files and the hospital data system.