Mersin İli'nde görev yapan birinci basamak hekimlerin ve uzman aile hekimlerinin kan basıncı ölçüm cihaz standartları konusundaki farkındalıklarının değerlendirilmesi
Awareness of Mersin family physicians about blood pressure measurement and measurement devices
- Tez No: 428883
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALPER KIYKIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Kan basıncının doğru ölçümü, bireylerin kan basıncı kaynaklı risk durumlarının sınıflandırılmasında ve tedavi yaklaşımının belirlenmesinde ana referans noktasıdır. Son yıllarda ülkemizde yapılan çalışmalarda kan basıncı ölçüm uygulamalarında ve kan basıncı ölçüm cihazlarında ciddi sorunlar olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmadaki amaç; Mersin İli'nde görevli Aile hekimleri (MAH)'nin kan basıncı ölçüm yöntemi ve kan basıncı ölçüm cihazı standartları farkındalığını değerlendirmektir. Çalışmamızda güncel hipertansiyon kılavuzlarına uygun olarak kan basıncı ölçümü ile ilgili 32 soruluk anket hazırlandı. Görüşmeler aile hekimleri ile yüz yüze, aynı kişi tarafından yapıldı. Bu çalışmada MAH'ların kan basıncı ölçüm yöntemi ve kan basıncı ölçüm cihazı (KBÖC) konusundaki bilgi düzeyi ve farkındalıkları değerlendirildi. Çalışmada 300 aile hekimi (255'i aile hekimi, 45'i uzman aile hekimi) dahil edildi. 300 hekimin 227'si erkek 73'ü kadındı. Çalışmaya dahil edilen hekimlerin ortalama yaşı 44.8 7.4 idi. Ankete katılan hekimlerin %61,6'sının kan basıncı ölçümünde aneroid KBÖC kullandığı tespit edilmiştir. Hipertansiyon tanı koymada ve tedavisini değerlendirmede hekimlerin %41,7'si muayeneleri esnasında ölçtükleri kan basıncını referans alırken, %42,7' si evde kan basıncı ölçümünü, %15,7'si ise hastanın dış merkezlere gidip sıklıkla kan basıncı ölçümü yaptırmasını önerdiklerini bildirmiştir. Evde kan basıncı ölçümü için önerdikleri cihaz sorulduğunda; hekimlerin %53,0'ü üst koldan otomatik cihaz, %21,2'si el bileğinden otomatik cihaz, %16,6'sı koldan aneroid cihaz, %6.9'u koldan civalı alet önerdiği görülmüştür. Hekimlere, hastanız size hangi kan basıncı ölçüm cihazını alacağını danıştığında nasıl yönlendirirsiniz sorulduğunda; %36,7'si bilinen markalardan önerdiğini, %22,7'si medikal firmalara sorması gerektiğini, %25'i doğruluğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış cihazlardan önerdiğini, %10,7'si ise hastaların bunu kendisine sormadığını bildirdi. Hekimlerin %44'ü hastanın kan basıncı ölçüm cihazını nasıl temin ettiğini bilmediği gözlendi. Sonuç olarak Mersin İli aile hekimlerinin kan basıncı ölçüm yöntemi ve ölçüm cihazları ile ilgili; farkındalıkları, bilgi düzeyleri yetersiz ve uygulamaları güncel hipertansiyon kılavuzları ile belirgin derecede uyuşmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
The correct blood pressure measurement (BPM) is the main point at classification of risky status caused by blood pressure and defining treatment approaches. Recent studies show that there are serious problems about home BPM and blood pressure measurement devices (BPMDs) at home in Turkey. We aimed to assess the awareness of family physicians (FPs) and family medicine speacialists (FMSs) in a big city Mersin about BPM and BPMDs' standards. In this study a questionnaire was prepared in accordance to current hypertension guideline recommendations for BPM. All the interviews were performed face to face with FPs/FMSs by the same physician. The knowledge and awareness of FPs/FMSs about BPM methods and BPMDs' standards were analyzed. Totally 300 local FPs (n=255) and FMSs (n=45) (female, 73; male 227) were included to study. The mean age was 44.87.4. 48.3% of total physicians believed that their knowledge and skills about BPM methods are insufficient. There were no significant difference between the answers of FPs and FMSs. 61.6% of physicians use aneroid sphygmomanometer in daily practice. 41.7% of physicians preferred office BPM, 42.7% answered as home BPM, and 15.7% answered as frequently BPM by outpatient clinics for diagnosis and evaluation of treatment. When it was asked to physicians“Which type of BPMDs do you suggest to patients to use at home?”, 53% of physicians answered as upper arm automatic BPMDs, 21.2% answered as automatic wrist BPMDs, 16.6% answered as aneroid sphygmomanometer, 6.9% answered as mercury sphygmomanometer. When it was asked to doctors 'How do you orientate your patient if you are asked which blood pressure measurement device to buy?' 36.7% of physicians answered as well-known brands, 22.7% answered as to ask medical companies, 25% answered as devices authenticated by scientific studies. 44% of FPs had no idea about where patients buy the devices from. We concluded that the awareness, knowledge and routine daily practice of FPs/FMSs in Mersin about BPM and BPMDs are insufficient and significantly discordant with current hypertension guidelines.