Perioperatif ventilasyon uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluati̇on of the peri̇operati̇ve venti̇lati̇on strategi̇es
  1. Tez No: 428882
  2. Yazar: LEVENT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUD YAPICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Perioperatif dönemde ventilasyon yönetimlerine bağlı olarak, akciğer hasarı gelişebilmektedir. Bu nedenle koruyucu ventilasyon (KV) uygulamalarında, anestezistlerin tutumları önem kazanmaktadır. Çalışmamızda, Türkiye'deki anestezistlerin ve anesteziyoloji alanında uzmanlık eğitimi alan hekimlerin, perioperatif ventilasyon uygulamalarının anket yoluyla değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği'ne (TARD) kayıtlı olan tüm hekimlere, elektronik posta aracılığı ile anket formu gönderildi. Katılımcılara, KV parametreleri olan ideal vücut ağırlığına (VA) göre düşük tidal volüm (TV), ekspiryum sonu pozitif basınç (PEEP), FiO2 kullanımı ve rekruitment manevrası (RM) uygulamalarını içeren sorular yöneltildi. Anketi yanıtlayan 411 hekim çalışmaya dahil edildi. Elde edilen yanıtlardan, KV parametrelerinin uygulanma oranları ve nedenleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Lung injury can develop in the perioperative period due to ventilation management techniques. Thus, attitude of anesthetists on protective ventilation (PV) practice come into question. In our study, we aimed to evaluate the perioperative ventilation practice of anesthetists and trainees on anesthesiology by a questionnaire. Questionnaire form was sent to all doctor registired to Turkish Society of Anaesthesiology and Reanimation (TARD) via electronic mail. Participants were asked questions involving PV parameters like low tidal volume (TV) according to ideal body weight (BW), positive end-expiratory pressure (PEEP), FiO2 use, recruitment maneuver (RM) application. Totally 411 doctors answered the questionnaire was included to the study. Application rates of PV parameters and causes were compared within the answers obtained.