Ratlarda oral retendo® (mukopoligen kompleks)'nun tamir edilen aşil tendonu iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of retendo® (mucopolygen complex) on repaired rat achilles tendon healing
  1. Tez No: 428913
  2. Yazar: HACI OZAN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT KALENDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Ayak bileğinin en güçlü tendonu olan aşil tendonunun rüptürü, spor yapan özellikle orta yaş üstü populasyonda sık bir yaralanmadır. İdeal tedavi yaklaşımı ve aşil tendon iyileşmesi üzerinde tartışmalar devam etmektedir. Bu çalışmamızda aşil tendon onarımı yapılan hastalarda tendon iyileşmesine olumlu katkı yaptığı ileri sürülen Retendo® (Mukopoligen Kompleks) adlı preparatın rat aşil tendon modeli üzerinde tendon iyileşmesi üzerine olan etkisi biyomekanik ve histolojik olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamız, etik kurulu onayı da alınarak 40 adet dişi, erişkin, ortalama 200-350 gr ağrılında Wistar-Albino rat üzerinde yapıldı. Kırk adet rat ketamin anestezisi altında aşil teondon rüptürü modeli oluşturularak yeniden onarıldıktan sonra Retendo® (Mukopoligen Kompleks) verilen grup ve kontrol grubu olmak üzere yirmişerli iki gruba ayrıldı. Her bir grup kendi arasında da beşerli dört gruba ayrılarak toplamda sekiz grup oluşturuldu. Tüm deney süresi boyunca her grup 8 ayrı özel kafeste barındırıldı. 1, 2, 3, ve 4. haftaların sonunda Retendo® (Mukopoligen Kompleks) verilen ve kontrol grubundan birer grup sakrifiye edilerek aşil tendonları biyomekanik ve histolojik olarak incelendi. Her grup haftalara göre kendi içinde deney ve kontrol grubu olarak aşil tendonları, ulaştıkları maksimum kuvvetler açısından istatistiksel olarak karşılaştırıldı ancak anlamlı bir fark bulunamadı. Mukopoligen komplekslerin kas ve tendon hastalıklarında yaygın olarak kullanılmasına rağmen etki mekanizması kesin olarak bilinmemektedir. Yaptığımız bu çalışmamızda elde ettiğmiz bulgular ışığında rat modelinde aşil tendon iyileşmesi üzerinde Retendo® (Mukopoligen Kompleks)'nun biyomekanik ve histolojik olarak olumlu yönde bir etkisinin bulunmadığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Achilles tendon rupture, in particular in middle-elderly aged people who engaged in sports, is not a rare injury. The ideal management of Achilles tendon rupture and factors which effect tendon healing are controversial. Retendo® (Mucopolygen Complex) is an agent suggesting because of improving tendon healing. In this study we evaluated the effects of Retendo® (Mucopolygen Complex) as biomechanically and histologically on tendon healing in rat Achilles tendon models. Our study has been made on 40 female, mature, 200-350 g average weighted Wistar-Albino rats. After making a cut and repair on 40 rat Achilles tendons under general anesthesia, 40 rats divided into two groups, the control group and Retendo® (Mucopolygen Complex) given test group. Each of the two groups re-divided into four groups and obtained eight groups of five. At the end of 1st, 2nd, 3th, and 4th weeks of study two of the groups were sacrificed, one from Retendo® (Mucopolygen Complex) given and the other from control groups. Every week each of ten harvested Ahilles tendon evaluated biomechanically and histologically, comparing Retendo® (Mucopolygen Complex) given and control groups. No statistically significant difference was found between Retendo® (Mucopolygen Complex) given and control groups. Although its mechanism of action has not been fully elucidated, Retendo® (Mucopolygen Complex) is used in the management of several muscle and tendon diseases. In our study we observed that Retendo® (Mucopolygen Complex) has no favourable effect on Achilles tendon healing in rat models.