İnfertil hastalarda testis parankiminin sonoelastografi ile incelenmesi ve semen analizi sonuçları ile korelasyonu
Assessment of testis parenchyma with sonoelastography in infertile patients and correlation with semen analysis
  1. Tez No: 428912
  2. Yazar: ÖZCAN EMRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKİF SARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı infertil erkek hastalarda testis elastografi bulguları ile semen analizi sonuçlarını karşılaştırmaktır. Gereç ve yöntem: Haziran 2015-Ocak 2016 tarihleri arasında hastanemiz Üroloji Kliniği'nden ultrasonografi (US) inceleme istemiyle tarafımıza yönlendirilen 31 fertil (ortalama yaş 33,4±6,45) ve 30 infertil (ortalama yaş 34,3±6,7) hasta çalışmaya dahil edildi. Hormon profilleri ve semen analizleri tetkik edilen hastalarda testislere yönelik olarak B-mod, renkli Doppler US (RDUS) ve sonoelastografi (SE) incelemeleri yapıldı. Testis volümleri, intraparankimal arterlerde rezistif indeks (RI), strain (gerinim) ve strain indeksi (Sİ) değerleri ile varikosel olup olmadığı kaydedildi. Veriler bilgisayar ortamında Sosyal Bilimler için İstatistik Paket (Statistical Packages for the Social Sciences, SPSS version 21.0) programı ile analiz edildi. Bulgular: İki grup arasında ortalama testis volümleri ve Sİ değerleri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermekteydi. İnfertil hastalarda strain ile toplam spermatozoa sayısı arasında negatif korelasyon saptanmıştır (p=0,01).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare with the symptoms of testis elastography and the semen analysis in infertile male patients. Materials and method: The participants are included in 31 fertile (average age 33,4±6,45) and 30 infertile patients (average age 34,3±6,7) who referred to us by the Urology Clinic with the ultrasonography (US) check up request between the dates July 2015- January 2016. Hormonal profile and the results of semen analysis as laboratory workup and B-mode, colored Doppler US and sonoelastography examinations are checked up for testes. Measurements of testis volumes, resistive index (RI) in intraparenchymal arters, strain, strain index (SI) and whether varicocele is or not are recorded. Parameters are analysed with the Statistical Packages for the Social Sciences (SPSS version 21,0) program in computer environment. Findings: The average testis volumes and SI values vary significantly across two groups statistically. In infertile patients, negative correlation is determined between the strain and the total number of spermatozoa (p=0,01).