Evli bireylerin yaşadıkları sorunların ve aile danışmanlığından beklentilerinin incelenmesi
İnvesti̇gati̇ons of the problems of marri̇ed i̇ndi̇vi̇duals whi̇ch they face and thei̇r expectati̇ons from fami̇ly consultant
  1. Tez No: 428965
  2. Yazar: DİLAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma, evliliğinin ilk beş yılı içinde olan evli bireylerin sıklıkla yaşadıkları sorunların; hangi sorunları için aile danışmanına gitmeyi uygun gördüklerinin ve aile danışmanlığına ilişkin beklentilerinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Betimsel tarama (survey) modeliyle yapılan bu araştırmanın bağımsız değişkenleri cinsiyet, yaş, eğitim durumu, evlilik süresi, çocuk sayısı, eşlerini seçme biçimi, ailenin ortalama aylık geliri ve aile danışmanlığına ilişkin bilgi düzeyi algılarıdır. Araştırmanın evrenini İstanbul İli, Ümraniye İlçesindeki evli bireyler oluşturmaktadır. Örneklemini ise bu ilçede yaşayan araştırmaya katılmak isteyen 300 evli birey oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Ailevi Sorunlar ve Başvurabileceğiniz Çözüm Yollarına İlişkin Soru Listesi ve Evli Bireylerin Aile Danışmanlığından Beklentileri Ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen veriler için kullanılan test istatistikleri frekans ve yüzde değerleri, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), normallik dağılımlarını belirlemek amacıyla Kolmogorov-Smirnov Testi, Levene homojenlik testi ve Posthoc Sheffe (anlamlı farklar) testidir. Ayrıca Evli Bireylerin Aile Danışmanlığından Beklentileri Ölçeğinin geçerlilik çalışması içinde açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: Evli bireylerin aile danışmanlığından beklentileri eğitim durumuna ve evlilik süresine göre anlamlı farklılık gösterirken, cinsiyete, yaşa, çocuk sayısına, eşlerini seçme biçimlerine, sosyo-ekonomik durumlarına ve aile danışmanlığı yardımına ilişkin bilgi düzeyi algılarına göre farklılık göstermemektedir. Evli bireylerin evliliklerinin ilk bir yılında en çok köken ailelerle ilgili sorunlar olduğunu ifade etmişlerdir. Evliliklerinin iki-beş yılları arasında en çok kişilik farklılıkları ile ilgili sorunlar, evliliklerinin son yıllarında ise en çok evle, çocuklarla ilgili iş bölümü sorunları yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Çocuklarıyla en çok yaşadıkları sorunu çocukların evdeki sorumlulukları, kendi aileleri ile en çok yaşadıkları sorunu iletişim sorunu, eşlerinin ailesi ile en çok yaşadıkları sorunu ise özel hayata müdahalede bulunmanın yarattığı sorunlar olarak ifade etmişlerdir. Evli bireyler en çok eşlerinin anne babasıyla sorun yaşamakta ve aile içinde çözülemeyen sorunlarda en çok kendi ailelerinden yardım alarak çözmeye çalışmaktadırlar. Evli bireyler aile içinde çözülemeyen sorunlarda karşılıklı konuşarak problemlerini çözmek için çeşitli yollar bulmaya çalıştıklarını ifade etmiş ve yüzde 44'ü buldukları çözüm yollarının işe yaradığını, yüzde 43'ü ise bazen işe yaradığını belirtmiştir. Çözülemeyen sorunlarda ise en çok aile ve çift danışmanına başvurmak istemektedirler. Evli bireylerin yüzde 81'inin ailesinde uzun zamandır devam eden sorun bulunmadığını ve yüzde 71'i aile yaşantısından her zaman ve sık sık memnun olduğunu ifade etmiştir. Araştırmaya katılan evli bireylerin aile danışmanından en çok yardım almak istedikleri beş sorun alanı olarak ebeveyn-çocuk iletişim sorunları, çocuklarla ilgili sorunlar, ergenlik dönemi ile ilgili sorunlar, stresle başa çıkma ve eşin ailesiyle iletişim sorunlarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to point out the issues encountered by the married couples within the first five years of the marriage, the type of the issues which they deem suitable to consult to a family counsellor and the determination of the expectations on the family counselling. The independent variables of this study, which has been carried out with the survey method, include gender, age, educational background, marriage period, number of the children, preferences of mate choice, average monthly income the family and their perception of knowledge level on family consulting. The data of the study has been collected through Personal Information Form, Questionnaire on Family Issues and Referable Solutions and Scale of Married Individuals' Expectation from Family Consulting. The test statistics used for the obtained data are frequency and percentage values, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Kolmogorov-Smirnov Test for the determination of the normality distribution, Levene homogeneity test and post hoc Scheffe tests. In addition, exploratory and confirmatory factor analyses have been carried out for the validity study of Scale of Married Individuals' Expectation from Family Consulting. The findings obtained as a result of the conducted statistical analyses can be summarized as follows; while the married individuals' expectations from the family counseling reasonably vary depending on the educational background and the marriage period, it does not vary depending on their gender, age, number of children, preferences of mate choice, social economic status and perceptions of knowledge level related to family counseling. Married couples stated that they mainly have issues related to the family of origin in the first year of the marriage. They further stated that they have issues related to difference of personalities within the second- fifth years of marriage and in late years of marriage they usually have issues related to the work sharing in home and children. They said that the major problems encountered with children base on the child's responsibilities at home; the major problems encountered with their own parents base on the interference with private life; the major problems encountered with the parents of their spouse base on the difference of personalities. Married individuals mostly have issues with parents of their and they tend to ask help from their parents for the domestic issues which they cannot solve on their own. Married individuals stated that they try hard to find a way to solve their domestic issues by talking face to face. 44 percent of the married couples stated that their solutions work and 43 percent of them stated that their solutions work time to time. They tend to consult their family and a consultant for the solutions of their unresolvable issues. 81 percent of the married individuals have long-term issues with their family and 71 percent of them stated that they are always and frequently happy with their family life. The top five issues which married individuals involved in the survey want to receive help from a family counseling are determined as follows; parent-children relationship issues, children related issues, adolescence period issues, ways to dealing with stress and communication issues with the parents of spouse.