Spinal kord yaralanmalı bireye bakım verenlerin bakım verme yükü, stresle baş etme durumları ve algıladıkları sosyal desteğin belirlenmesi.
The caregiving responsibilities of the caregivers who take care of the people with the spinal cord injuries, their state of handling stress and determination of their social support that perceive
  1. Tez No: 288794
  2. Yazar: ELİF ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİLE BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışma, spinal kord yaralanmalı bireylere bakım verenlerin bakım verme yükünü, stresle baş etme durumlarını ve algıladıkları sosyal desteği belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırma örneklemini, Aralık 2010-Nisan 2011 tarihleri arasında, TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'nde Omurilik Hasarı Rehabilitasyon Ünitesi'nde yatarak tedavi gören, parapleji ve tetrapleji tanısı almış hastalara, bakım vermekte olan 129 bakım veren oluşturmuştur. Veriler spinal kord yaralanmalı bireylerin ve bakım verenlerin demografik özelliklerine ilişkin veri formu, Barthel İndeksi, Bakım Verenlerin Reaksiyon Tanılama Ölçeği, Stresle Baş etme Tarzları Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için GATA Etik Kurulu'ndan, GATA Anket Kurulu'ndan ve TSK Rehabilitasyon Merkezi Bilimsel Çalışma İnceleme ve Müsaade Kurulu'ndan izin alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 16.0 programı kullanılmıştır.Bakım verenlerin yaş ortalaması 41.19 ±13.82 olup, %72.9'ünün evli, %76.7'si bayandır. Spinal kord yaralanmalı bireylerin yaş ortalaması 34.45 ±15.27 olup, %82.9'u erkektir. En fazla travma nedeni ise trafik kazasıdır (%36.4). Bakım alanın bağımlılık derecesine göre, orta bağımlı bireye bakım verenlerin daha az finansal sorun yaşadıkları saptanmıştır. Bakım verme süresine göre, 5 ay ve altı bakım verenlerin daha az sağlık sorunu yaşadıkları saptanmıştır. Yaralanma derecesi komplet-A olan bireye bakım verenlerin aile desteği puanlarının düşük olduğu belirlenmiştir. Günde 8 saatin üzerinde bakım verenlerin daha fazla sağlık sorunları yaşadıkları belirlenmiştir.Çalışmamızın bulguları bakım verenlerin bakım yükünü, sağlık ve finansal sorunları belirlemekle birlikte, bakım verenlerin algıladıkları sosyal destekleri gösterdiğinden multidisipliner evde bakım hizmetlerine duyulan gereksinimi açıkça ortaya koymaktadır. Ailelerle birlikte çalışan Halk sağlığı hemşireleri sağlık eğitimi, toplum destek hizmet danışmanlığı yapma ve bakım verenlerin bakım yükünü azaltmada önemli görevlere sahiptirler.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out as a descriptive study aiming to determine the responsibilities of the caregivers who take care of the people with the spinal cord injuries, their state of handling stress and determination of their social support that they perceive.129 caregivers who took care of the bedridden patients diagnosed with parapleji and tetrapleji and those under treatment in TSK (Turkish Armed Forces) Rehabilitation and Caring Center between December 2010 and April 2011 were taken to the research(study) sampling. Data were collected through face to face interwiev and the form about the demographic features of both patients with the spinal cord injuries and their caregivers, Barthel Index, Caregiver Reaction Assessment, Ways of Coping Inventory veya Style of Coping With Stress Scale and The Multidimensional Scale of Perceived Social Support. The required permission to make this research has been taken from The Ethics Committee of GATA, The Survey Committee of GATA, TSK Rehabilitation Center Scientific Studies and Investigations Authoritazation. SPSS 16.0 programme has been used in assessment of the data.The mean age of caregivers is 41.19 ± 13.82, %72.9 of them are married and %76.7 of them are women. The mean age of patient with spinal cord injuries is 34.45 ±15.27, 82,9% of them are men. The most common reason of trauma is traffic accidents. (34,4%) Depending on dependency level of caring area, it is determined that the caregivers who take care of middle dependent individuals have a little more financial problems. According to the duration of caregiving, it is determined that those of caregivers who give care for 5 and less than 5 months have less health problems. The caregivers that give care to the patients with komplet-A injury level have low family support scores. Caregives who give care for over 8 hours a day have much more health problems.The findings of our study determine that the caring burden, financial and health problems of caregivers, besides they clearly show that there is a need for caring service at multidiciplinary houses. The Community Health Nurses have an important duties in health education, consultancy for community support service and reducing the caring burden of caregivers.