Deneysel miyoglobinürik akut böbrek hasarında likopenin etkileri
The effects of lycopene on myoglobinuric acute kidney injury
- Tez No: 428972
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Miyoglobinürik akut böbrek hasarının fizyopatolojisinde nitrik oksit ve reaktif oksijen metabolitlerinin önemli rol oynadığı bildirilmektedir. Çalışmamızda antioksidan etkisi olan likopenin, miyoglobinürik akut böbrek hasarında nitrik oksit, böbrek fonksiyonları ve böbrek hasarı üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda erkek Spraque Dawley sıçan kullanıldı. Kontrol ve Kontrol+Likopen gruplarındaki sıçanlara fizyolojik serum, Miyoglobinürik Akut Böbrek Hasarı ve Miyoglobinürik Akut Böbrek Hasarı+Likopen gruplarındaki, sıçanlara %50'lik gliserol solüsyonundan 8 ml/kg dozunda intramüsküler enjekte edildi. Kontrol ve Miyoglobinürik Akut Böbrek Hasarı gruplarındaki sıçanlara mısır yağı, Kontrol+Likopen ve Miyoglobinürik Akut Böbrek Hasarı+Likopen gruplarındaki sıçanlara da 1, 24, 48 ve 72 saat sonra 10 mg/kg dozunda likopen gavaj yolu ile verildi. Sıçanların idrar örnekleri, 96. saatte anestezi altında kanları ve her iki böbreği alınarak ötenazi uygulandı. İki grup arasındaki farkın anlamlılığı için Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
It is reported that the nitric oxide and reactive oxygen metabolites have an important role on the physiopathology of myoglobinuric acute kidney injury. In this study, we aimed to investigate the effects of lycopene, as an antioxidant, on the kidney injury, renal functions and nitric oxide in the myoglobinuric acute kidney injury. In this research, male Spraque Dawley rats were used. The rats in Control and Control+Lycopene groups were injected physiological saline solution, the ones in Myoglobinuric Acute Kidney Injury and Myoglobinuric Acute Kidney Injury+Lycopene groups were injected 8 ml/kg intramuscular glycerol (%50). The ones in Control and Myoglobinuric Acute Kidney Injury groups were received corn oil, the ones in group Control and Myoglobinuric Acute Kidney Injury+Lycopene groups were also taken 10 ml/kg lycopene via gavage after 1, 24, 48 and 72 hours. The rats were euthanized by collecting the 24-hour urine samples, taking the blood under anesthesia at the 96th hour and taking both of their kidneys. Mann-Whitney U test was used to investigate the relevance of the difference between two groups.