Rem uyku yoksunluğuna bağlı hiperaljezide melatoninin antinosiseptif etkileri
Antinociceptive effects of melatonin in rem sleep deprivation induced hyperalgesia
  1. Tez No: 428971
  2. Yazar: GÜLŞEN UZUNLAR ALTIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Uykusuzluğun ağrı algısını arttırdığı ve hiperaljeziye yol açtığı bilinmektedir. Diğer yandan ağrılı sendromlar da uyku kalitesini bozmakta ve uykusuzluğa neden olarak bir kısır döngü oluşturmaktadır. Bu çalışmada sıçanlarda REM uyku yoksunluğuna bağlı hiperaljezi modelinde melatoninin antinosiseptif etkileri araştırılmıştır. Toplam 40 adet sıçan modifiye platform yöntemi ile 72 saat uykusuz bırakılarak 4 gruba ayrıldı. Birinci gruba plasebo, 2, 3 ve 4.gruplara sırasıyla 50, 100 ve 200 mg/kg melatonin intraperitoneal yolla uygulandı. Ağrı eşiği ölçümleri hot-plate ve tail-flick yöntemleri ile uykusuzluk öncesi (0.saat), uykusuzluk sonrası (72.saat) ve ilaç uygulamasından 1 saat sonra (73.saat) olmak üzere toplam 3 kez yapıldı.
Özet (Çeviri)
It has been known that sleep deprivation increases pain perception and leads to hyperalgesia. On the other hand, painful syndromes impair sleep quality which in turn leads to insomnia and forms a vicious cycle. In this study, antinociceptive effects of melatonin was investigated in a rat model of REM sleep deprivation induced hyperalgesia. In total, 40 rats were subjected to 72 h sleep loss by using modified platform technique and divided into 4 groups. Group 1 received placebo, while Groups 2, 3 and 4 received 50, 100 and 200 mg/kg intraperitoneal melatonin, respectively. Pain threshold mesaurements were performed 3 times, i.e. before sleep loss (0.hour), after sleep loss (72.hour), and 1 hour after drug administration (73.hour) by hot-plate and tail-flick methods.