Rem uyku yoksunluğu ile oluşan hiperaljezide kannabinoid reseptörlerinin rolü
The role of cannabinoid receptors on hyperalgesia induced by rem sleep deprivation
  1. Tez No: 428974
  2. Yazar: MAKBULE ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Uyku ve ağrı birbirini etkileyen süreçlerdir. Uykusuz kalan bireylerde ağrı algısında artış ve ağrı eşiğinde düşme görülürken, ağrılı durumlarda da uyku kalitesi bozulmakta ve uyku etkinliği azalmaktadır. Klinikte önemli bir kısır döngü oluşturan ve hasta tedavilerini de olumsuz etkileyen uyku-ağrı etkileşiminin mekanizması çözülebilmiş değildir. Bu çalışmada REM uykusuzluk modelinde kanabinoid WIN55 ile kanabinoid reseptör antagonistleri AM251 ve SR144528 kullanılarak uyku/ağrı ilişkisinde kanabinoid sisteminin rolünün ortaya konulması amaçlanmıştır. Her grupta 10 adet olmak üzere 6 grupta toplam 60 adet balb/c türü fare modifiye saksı modelinde 72 saat süreyle uykusuz bırakılmış ve uykusuzluğun başlangıcında (0.saat), sonunda (72.saat) ve ilaç uygulamasından 30 ve 60 dakika sonra sıcak zemin (hotplate) ve kuyruk çekme (tail-flick) yöntemleri ile ağrı eşiği ölçümleri yapılmıştır. Grupların ilaç uygulaması aşağıdaki şekildedir: Grup 1 kontrol grubuna intraperitoneal ilaçların çözücüsü (%78 fizyolojik serum + %1 Etanol + %1 Tween 80+%20 DMSO) injeksiyonu yapılmıştır. Grup 2 (Kanabinoid agonist grubu)'ye intraperitoneal kanabinoid agonisti (WIN 55,212,2) injeksiyonu yapılmıştır. Grup 3 (Kanabinoid CB1 reseptör antagonisti + agonist grubu)'teki farelere i.p. kanabinoid CB1 reseptör antagonisti (AM251) yapılmıştır. 20 dk sonrasında kanabinoid agonisti olan (WIN 55,212,2) injeksiyonu yapılmıştır. Grup 4 (Kanabinoid CB2 reseptör antagonisti + agonist grubu)'teki farelere i.p. kanabinoid CB2 reseptör antagonisti (SR144528) yapılmıştır. 20 dk sonrasında kanabinoid agonisti olan (WIN 55,212,2) injeksiyonu yapılmıştır. Grup 5 (Kanabinoid CB1 reseptör antagonisti grubu)'teki farelere i.p. kanabinoid CB1 reseptör antagonisti (AM251) yapılmıştır. Grup 6 (Kanabinoid CB2 reseptör antagonisti grubu)'daki farelere i.p. kanabinoid CB2 reseptör antagonisti (SR144528) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sleep and pain are interrelated phenomena. While patients with sleep loss experience increased pain perception and lower pain threshold, painful conditions impair sleep quality and reduce sleep efficiency. The mechanism of sleep-pain interaction which pose an important vicious cycle in clinics and negatively affect patient treatments, has not yet been elucidated. In this study, we aimed to investigate the role of cannabinoid system in sleep/pain relationship by using cannabinoid WIN55 and cannabinoid receptor antagonists AM251 and SR144528 in REM deprivation model. Sixty balb/c mice were subjected to 72 hours REM sleep deprivation by modified flower-pot technique and were evaluated in 6 groups. Pain assessments were performed by hotplate and tailflick methods at the 0 (baseline), 72 (after sleep deprivation) and 73. (after drug administration) hours. Group 1 (control group) received i.p. vehicle (78% saline+1% Ethanol+1% Tween 80+20% DMSO). Group 2 (Cannabinoid agonist group) received i.p. cannabinoid agonist (WIN 55,212,2). Group 3 (Cannabinoid CB1 receptor antagonist + agonist group) received i.p. cannabinoid CB1 receptor antagonist (AM251) followed by WIN55 after 20 min. Group 4 (Cannabinoid CB2 receptor antagonist + agonist group) received i.p. cannabinoid CB2 receptor antagonist (SR144528) followed by WIN 55,212,2 after 20 min. Group 5 (Cannabinoid CB1 receptor antagonist group) received i.p. cannabinoid CB1 receptor antagonist (AM251). Group 6 (Cannabinoid CB2 receptor antagonist group) received i.p. cannabinoid CB2 receptor antagonist (SR144528).