Konjenital kalp hastalarında ortalama trombosit hacmi düzeyinin incelenmesi
İnvestigation of the MEAN platelet volume of congenital heart disaese
- Tez No: 428975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ŞİLFELER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde üzerinde oldukça durulan bir laboratuar parametresi olan ortalama trombosit hacmi (OTH)'nin kardiyovasküler risk faktörlerine eşlik ettiği, akut koroner sendromlarda prognostik değer taşıdığı ve iskemik serebrovasküler olaylarda hastalık ciddiyetine paralel olarak artış gösterdiği bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı; Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalında 01 Ocak 2014- 30 eylül 2015 tarihleri arasında tanı almış Konjenital Kalp Hastalıklarında ki OTH düzeyinin aynı özelliklere sahip kontrol grubundaki OTH düzeyi ile karşılaştırmaktır. 1 Ocak 2015-30 eylül 2015 tarihleri arasında Konjenital Kalp Hastalarındaki MPV düzeyleri retrospektif olarak incelendi. Konjenital kalp hastalığı tanısı almış 100 olgu çalışmamıza dahil edildi. Konjenital kalp hastalığı tesbit edilen hastaların yaş ortalaması 6,4± 5,6 idi. Kontrol grubu olarak alınan 100 hastanın yaş ortalası 5,4 ±4,7 idi. Konjenital kalp hastalığı olan hastaların % 52 (52) erkek ve % 48 (48) kız idi. Kontrol grubunun % 49(49)erkek ve %51(51) kız idi. Hasta grubunda OTH nin ortalama değeri 8,4076 ±0,97010, kontrol grubunda ise 6,8580 ±0,66987 idi. İstatiksel olarak hasta grupda MPV ortalaması kontrol gruba göre çok ileri derecede anlamlı bir şekilde yüksek idi (p:0,0000001). Sonuç olarak, konjenital kalp hastalıklarının kronik stres ve hipoksiye maruziyete sekonder olarak ortalama trombosit hacminde artış saptanmıştır. Ancak bu konuda daha geniş vaka sayılarını içeren çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
MPV is emphasized on nowadays, which is a laboratory parameter derived from platelet indices is associated with cardiovascular risk factors, has prognostic value in acute coronary syndromes and have been reported to have increased in parallel with the severity of the disease in ischemic cerebrovascular events. The aim of this study is to Mean Platelet Volume with the same characteristics of Congenital Heart Disease in comparison to the control group diagnosed between January 2014 and September 2015 at Department of Pediatric Cardiology in Mustafa Kemal University. Mean Platelet Volume levels in Congenital Heart Disease between the 1 st of january 2014 to 30 th of September 2015 is evaluated retrospectively. In our study, 100 patients who had been diagnosed with congenital heart disease were included and 100 control grup. The mean age of patients was 6,4± 5,6 and The mean age of control group was 5,4 ±4,7. fifty two (52%) of patients with congenital heart disease were male and 48 (48%) were female. Fourty nine ( 49%) of control grup were male and 51 (51%) were female. The mean value of the MPV in the patient group 8,4076 ±0,97010 whereas 6,8580 ±0,66987 in control group. Mean value of MPV in patients was higher than the control groups highly significantly as statistical (p:0,0000001). As a result, an increase in mean platelet volume in congenital heart disease patients secondary to exposure of chronic stress and hypoxia has been identified. further studies which include large number cases are required in this issue.