Acil serviste pnömoni tanısının konulmasında toraks ultrasonu ile PAAC grafinin sensitivite ve spesifitelerinin kıyaslanması
Comparison of thoracic ultrasound and posteroanterior chest radiograph sensitivity and spesifity in emergency room diagnosis of pneumonia
- Tez No: 429036
- Danışmanlar: PROF. DR. POLAT DURUKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, İlk ve Acil Yardım, Radiology and Nuclear Medicine, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç:Çalışmamızda transtorasik akciğer ultrasonunun toplum kökenli pnömoni ve hastane kökenli pnömoni tanısındaki güvenilirliğini saptamaya çalıştık. Aynı zamanda transtorasik akciğer ultrasonunun pnömoni tanısında neredeyse rutin bir tetkik olarak kabul gören PAAC grafi ile tanısal başarı açısından kıyaslanmasını hedefledik Hastalar ve yöntem:Çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'na 01.02.2014-28.08.2015 tarihleri arasında başvuran uygun hastaların prospektif olarak toplanması neticesinde elde edilen verilerin istatistiksel analizi ile oluşturuldu. 18 yaşını doldurmuş olan, gebeliği bulunmayan ve 'öksürük, nefes darlığı, yüksek ateş, balgam, plöretik göğüs ağrısı' gibi Amerikan Toraks Cemiyeti Kılavuzları'na göre pnömoni düşündüren şikayetlerle Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne başvuran hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan her gönüllüye Amerikan Toraks Cemiyeti Kılavuzlarına göre pnömoni tanısında 1. sıra tetkik olarak kabul edilen PAAC grafisi çekildi. Çalışmaya katılan tüm gönüllülere, hastanın klinik prezantasyonundan haberdar olmakla beraber mevcut ise radyolojik görüntülerine kör olan tek bir araştırmacı tarafından yatak başı toraks ultrasonu yapıldı. Bulgular:Acil servis nihai tanısı pnömoni olan 55 hastanın 53'ü (%96,4) sonografik olarak pnömoni tanısı almıştır. Çalışmaya dahil edilen 62 hastanın 2'sinde (%3,2) pnömoni olmasına rağmen bu tanı sonografik olarak konulamamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective:In our study we aimed to assess diagnostic value of transthoracic lung ultrasound in community acquired pneumonia and nosocomial pneumonia. We also intended to compare transthoracic lung ultrasound's diagnostic capability with posterior anterior chest radiography which is recognized almost as a routine examination in terms of pneumonia. Patients and methods: Study was conducted by statistical analyze of the data prospectively collected from patients who referred Erciyes University School of Medicine Emergency Medicine Department between 01.02.2014 - 28.08.2015. Nonpregnant patients over 18 years old who suffered from complaints as“dyspnea, fever, cough, sputum, pleuritic chest pain”which suggests pneumonia according to American Thoracic Society guidelines were enrolled. An Xray was obtained from each patient as a first line investigation according to American Thoracic Society guidelines. A single investigator (who is aware of patients' clinical presentation but blind to any possible radiologic images) performed point of care lung ultrasound examination on each volunteer. Results:55 patients were diagnosed as pneumonia in the emergency room and 53 (%96,4) of them were sonographically correlated. With in 62 patients who enrolled to study, 2 patients (%3,2) were sonographicallymissed.