Botulinium TOXİN-A ve anti adezyon bariyerinin silikon proteze bağlı kapsül oluşumuna etkisi
The effects of botulinium TOXİN-A and anti-adhesion barrier on capsule formation due to silicone prostheses
  1. Tez No: 429068
  2. Yazar: KORAY PAÇACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSAMETTİN TOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu deneysel çalışma, silikon blok uygulamasında Botulinium toxin- A ve anti adezyon bariyerlerinin (hyaluronik asit) kapsül oluşumuna etkisinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amacıyla Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi. Tüm deneysel çalışmalar Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları ve Araştırma Laboratuvarında yürütüldü. Ratlarda anestezi, Ketamin; 50mg/kg ve Xylazin 5mg/kg ile sağlandı. İnsizyonun uygulanacağı sırt bölgesinde povidon iyot ile antisepsi sağlandı. Tüm ratlarda subpanniculus carnosa planına hazırlanan poşlara 10x10x1 mm boyutlarında dikdörtken silikon bloklar yerleştirildi. Çalışmaya dahil edilen 6-8 aylık, 280-310 gr ağırlıklarında Wistar Albino cinsi 27 rat 9'ar rat olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. ratların silikon blokların bulunduğu poşa Kontrol grubunda 1ml salin, anti adezyon bariyeri grubunda 0,1ml Hyaluronik Asit, Botulinium Toxin-A grubundaki 0,1 ml Botulinium Toxin-A enjekte edildi. Sonrasında 4/0 polypropilen sütür ile cilt kapatıldı. Tüm ratlar, postoperatif 1.ay sonunda sakrifiye (eksanguinasyon yöntemi ile) edildi ve silikon bloklar çevre dokular ile birlikte çıkarıldı. Elde edilen preperatlar % 15 oranında formik asit çözeltisi ile dekalsifiye edildikten sonra parafine yatırılarak 6 µm kalınlığında kesitler alındı. Bu inceleme ışık mikroskopu ile x10 büyütmede parafinde hazırlanıp H&E boyaması sonrası hazırlanan preparatlarda histolog tarafından periimplant kapsül kalınlıkları ölçümü yapıldı ve periimplant kapsül kalınlıkları kontrol grubunda en düşük 90 nm, en yüksek 213 nm ortalama 155,11±41,2 nm, Hyaluronik Asit grubunda en düşük 32 nm, en yüksek 71 nm, ortalama 50,11±14,4 nm ve Botulinium Toxin-A grubunda en düşük 37 nm, en yüksek 130 nm, ortalama 96,67±26,4 nm olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This experimental study, in order to assess comparative effects of botulinium toxin-A and anti-adhesion barrier (hyaluronic acid) on capsular cantracture due to silicon block implantation were performed in Trakya Univercity Medical Faculty, Department of Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery. All experimental work was carried out at Trakya University Medical Faculty and Research Laboratory of Experimental Animals. Anesthesia in rats was provided by, ketamine; 50mg / kg and xylazine 5mg / kg. Povidone iodine applied to incision area on the back of rats to obtain antisepsis . In all rats, pockets at subpanniculus carnosa plane prepared and 10x10x1 mm rectangular silicon blocks were placed. 27 rats which included in this experiment are 6-7 months old and between 280-310 gr weight were divided into 3 groups to be 9 rats in all groups. Pockets that silicone blocks implanted were filled with 0,1 ml saline in control group, 0,1 ml hyaluronic acid in anti-adhesion barrier group and 5 U dilued to 0,1 ml botulinium toxin-A. The skin was closed with 4/0 polypropylene suture. All rats were sacrificed at the end of postoperative month 1 (with exsanguination method) and silicone blocks removed with the surrounding tissue. Samples were then decalcified with 15% formic acid solution and were deposited in paraffin then 6 microns thick sections were taken. Samples prepared in paraffin then H&E stained and examined by the terms of periimplant capsule thickness by a pathologist at x10 magnification with a light microscope.