Botulinum toksin Tip-A'nın blok, ezilmiş ve kıyılmış kıkırdak grefti sağ kalımı üzerine etkisinin değerlendirilmesi: Deneysel çalışma
Effects of botulinum toxin Type A on viability of intact, crushed and diced cartilage grafts : An experimental study
- Tez No: 600043
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM TEZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Kıkırdak dokusu, mekanik kuvvetlere karşı koyabilme özelliğinin yanında yumuşak, bükülebilir, dayanıklı eşsiz yapısı nedeni ile rekonstrüktif ve estetik cerrahide greft olarak sıkça kullanılmaktadır. Klinik uygulamalarda genel olarak blok, ezilmiş ve kıyılmış formlarda kullanılan kıkırdak greftlerinde rezorpsiyon gelişebilmesi, tekniğin en önemli dezavantajı olarak görülmektedir. Kıkırdak greftlerinin sağ kalım oranı %10-90 olarak bildirilmiştir (Cakmak, Bircan ve ark. 2005). Botulinum toksininin, mimik kaslarında paralizi ile fasyal rejuvenasyon etkisinin yanı sıra ( Kashkouli, Amani ve ark. 2014), skar dokusunu azaltma (Xiao, Zhang ve ark. 2011) ve doku genişlemesini kolaylaştırma (Chenwang, Shiwei ve ark. 2009) gibi farklı etkileri de vardır. Deri fleplerinde botulinum toksini tip-A'nın sempatik nöronları baskılaması sonucunda vazodilatasyon yapmasının yanı sıra, VEGF ve CD31 gibi mediyatörlerin salınımını arttırması ile anjiyogenezi tetikleyerek flebin kan akımını ve yaşayabilirliğini arttırdığını belirten çalışmalar literatürde mevcuttur (Kim, Oh ve ark. 2009). Ayrıca botulinum toksininin anti-inflamatuar özellikleri de literatürde bildirilmiştir (Cui, Khanijou ve ark. 2004, Yoo, Lee ve ark. 2014, Austin, Koo ve ark. 2018). Arnold ve ark. botulinum toksininin flep sağ kalımını arttırıcı etkisini sadece perfüzyonu arttırarak gerçekleştirmediğini, aynı zamanda TNF-α ve interlökin-1 düzeyini azalttığını göstermiş, ileri inflamasyonun baskılanması ile polimorfonükleer hücrelerden salgılanan serbest radikallerin azalması ile flebin sağ kalımının artmış olabileceği yorumunda bulunmuşlardır (Arnold, Fang ve ark. 2014). Ancak alıcı alanın botulinum toksin tip-A ile ön koşullandırılmasının kıkırdak grefti sağ kalımına etkisi literatürde bildirilmemiştir. Bu çalışmanın amacı, blok, ezilmiş ve kıyılmış kıkırdak greftlerinin sağ kalımlarını karşılaştırmak, ayrıca alıcı alanın botulinum toksin tip-A ile ön koşullandırılmasının kıkırdak greftinin farklı formlarının sağ kalımına etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma çift kör randomize bir çalışma olarak tasarlandı. Araştırmamızda 48 adet Sprague Dawley cinsi sıçan randomize olarak 6 gruba ayrıldı. Tüm gruplarda kıkırdak grefti verici alan olarak kulak ve alıcı alan olarak interskapular bölgedeki dorsal subkutan saha kullanıldı. Greftin naklinden yedi gün önce alıcı saha, kontrol gruplarında serum fizyolojik (SF) ile deney gruplarında ise botulinum toksin tip-A (BTX-A) enjeksiyonu ile ön koşullandırıldı. Birinci grupta (Blok kıkırdak + SF); dorsal subkutan bölgeye 0.75 cc serum fizyolojik uygulandıktan yedi gün sonra kulaktan kıkırdak grefti alınarak blok şekilde ön koşullandırılan sahaya aktarıldı. İkinci grupta (Ezilmiş kıkırdak + SF); dorsal subkutan bölgeye 0.75 cc serum fizyolojik uygulandıktan yedi gün sonra kulaktan kıkırdak grefti alınıp, ezildikten sonra ön koşullandırılan sahaya aktarıldı. Üçüncü grupta (Kıyılmış kıkırdak + SF); dorsal subkutan bölgeye 0.75 cc serum fizyolojik uygulandıktan yedi gün sonra kulaktan kıkırdak grefti alınıp, kıyıldıktan sonra ön koşullandırılan sahaya aktarıldı. Dördüncü grupta (Blok kıkırdak + BTX); dorsal subkutan bölgeye 1.5 Ü BTX-A (0.75 cc serum fizyolojik içerisinde) uygulandıktan yedi gün sonra kulaktan kıkırdak grefti alınarak blok şekilde ön koşullandırılan sahaya aktarıldı. Beşinci grupta (Ezilmiş kıkırdak + BTX); dorsal subkutan bölgeye 1.5 Ü BTX-A (0.75 cc serum fizyolojik içerisinde) uygulandıktan yedi gün sonra kulaktan kıkırdak grefti alınarak ezildikten sonra ön koşullandırılan sahaya aktarıldı. Altıncı grupta (Kıyılmış kıkırdak + BTX); dorsal subkutan bölgeye 1.5 Ü BTX-A (0.75 cc serum fizyolojik içerisinde) uygulandıktan yedi gün sonra kulaktan kıkırdak grefti alınarak kıyıldıktan sonra ön koşullandırılan sahaya aktarıldı. Sekiz haftanın sonunda kıkırdak greftlerinin sağ kalım parametrelerin yanı sıra (boş lakuna, proliferasyon, glial fibriller asidik protein immunohistokimya) fibrozis, vaskülarizasyon ve inflamasyon durumları, histopatolojik olarak incelendi ve skorlandı. İstatiksel analizler SPSS 22.0 sürümü ile yapıldı. Grupların histolojik skorlarının karşılaştırılmasında 'Mann-Whitney U' testi kullanıldı. P değerinin 0.05'ten düşük olması istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Kontrol gruplarının sağ kalımı değerlendirildiğinde; blok kıkırdak sağ kalımının, ezilmiş ve kıyılmış kıkırdaktan fazla olduğu her üç parametre (boş lakuna oranı, proliferasyon kapasitesi, GFAP immunohistokimya) ile gösterildi. Botulinum toksininin kıyılmış kıkırdak grubunda proliferasyon kapasitesini ve GFAP immunohistokimya reaktivite şiddetini anlamlı olarak arttırdığı görüldü. Ayrıca botulinum toksininin blok kıkırdak grubu için sağ kalımı etkilemediği, ezilmiş kıkırdak grefti için ise istatistiksel önem arz etmese de sağ kalımı arttırdığı görüldü. Kontrol gruplarının kendi içinde yapılan analizinde vaskülarizasyonun kıyılmış grupta, blok ve ezilmiş gruba göre anlamlı derecede fazla olduğu görüldü. Botulinum toksininin her üç kıkırdak formu için de vaskülarizasyonu arttırdığı, fakat istatistiksel önemli artışın sadece ezilmiş kıkırdak grefti için (grup 2 ve 5 arasındaki karşılaştırma) geçerli olduğu görüldü. İnflamatuar hücre infiltrasyon derecesi kontrol grupları arasında karşılaştırıldığında, kıyılmış grupta inflamasyonun, blok ve ezilmiş gruba göre anlamlı derecede artmış olduğu görüldü. Botulinum toksininin hem ezilmiş (grup 2 ve 5 arasındaki karşılaştırma) hem de kıyılmış kıkırdak grefti formları (grup 3 ve 6 arasındaki karşılaştırma) için inflamasyonu azalttığı, istatistiksel anlamlı farkın sadece kıyılmış greft formu için geçerli olduğu görüldü. Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızda; kıkırdak greftini ezme ve kıyma işlemlerinin sağ kalıma etkisi ve bu farklı formlardaki kıkırdak dokusuna botulinum toksin Tip-A'nın etkisi araştırıldı. Kıkırdak greftinin bütünlüğüne yapılan müdehaleler, kıyma işleminde daha fazla olmak üzere greftin sağ kalımını olumsuz yönde etkilemektedir. Botulinum toksininin ezilmiş kıkırdak greftinin sağ kalımını göreceli olarak, kıyılmış kıkırdak greftinin sağ kalımını ise anlamlı olarak arttırdığı görülmektedir. Kıkırdak greftinin ezilmesi inflamasyonu arttırmakta ve sağ kalımı azaltmaktadır. Ezilmiş kıkırdak greftinin alıcı alanının BTX-A ile ön koşullandırılması greftin vaskülarizasyonunu arttırmakla birlikte inflamasyon düzeyinde anlamlı etki göstermemekte, aynı şekilde greftin sağ kalımına da anlamlı düzeyde etki etmemektedir. Kıkırdak greftinin kıyılması vaskülarizasyon ve inflamasyonu arttırmakta, sağ kalımı azaltmaktadır. Kıyılmış kıkırdak greftinin alıcı alanının BTX-A ile ön koşullandırılması vaskülarizasyonda anlamlı değişiklik yaratmamakta ancak, inflamasyonu anlamlı ölçüde azaltarak buna paralel greft sağ kalımını anlamlı olarak arttırmaktadır. Bu bulgular BTX-A'nın kıyılmış kıkırdak grefti sağ kalımına olumlu etkisini anti-inflamatuar özelliği ile yaptığını düşündürmektedir. Sağ kalımı olumlu yönde etkilemesi, yan etkilerinin minimal olması, revizyon cerrahi ile kıyaslandığında uygulamanın maliyetinin düşük olması nedeniyle botulinum toksini ile ön koşullandırmanın, işlem görmüş kıkırdak greftlerinin klinik uygulamalarına girebileceği ve cerrahi başarı şansını arttırabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Cartilage tissue has a unique structure which is soft, pliable and resistant to the mechanical forces. Because of this reason, it is frequently used as a graft in reconstructive and aesthetic surgery. It is generraly used in block, crushed and diced forms in clinical applications, survival rate of 10-90% is seen as the most important disadvantage of the technique (Cakmak, Bircan et al. 2005). The botulinum toxin has been proposed for several effects such as facial rejuvenation (Kashkouli, Amani et al. 2014), scar regression (Xiao, Zhang et al. 2011) and flap expansion (Chenwang, Shiwei et al. 2009). Studies have shown that, usage of botulinum toxin type-A for skin flaps could cause vasodilatation as a result of suppression of sympathetic neurons, thereby increasing the blood flow and flap viability. This effect was also attributed to increased amount of the released mediators, such as VEGF, CD31 which causes induction of angiogenesis (Kim, Oh et al. 2009). In addition, anti-inflammatory properties of botulinum toxin have been reported in the literature (Cui, Khanijou et al. 2004, Yoo, Lee et al. 2014, Austin, Koo et al. 2018). Arnold et al. revealed that botulinum toxin not only improves flap survival by increasing perfusion, but also decreases TNF-α and interleukin-1 levels. Effect of preconditioning the recipient site with botulinum toxin on cartilage graft survival has not been reported in the literature. The aim of this study is to compare the survival of block, crushed and diced cartilage grafts and to evaluate preconditioning of the recipient area with botulinum toxin type-A on different forms of cartilage graft survival. Material and Methods: This study was designed as a double-blind randomized study. 48 Sprague Dawley rats were randomly divided into 6 groups. In all groups, ear was used as the donor site for cartilage grafts and the dorsal interscapular subcutaneous area was used as the recipient area. Seven days prior to procedure, recipient area was preconditioned with saline in the control groups and botulinum toxin type-A (BTX-A) in the experimental groups. First group: Seven days after 0.75 cc saline was injected to the dorsal subcutaneous area, cartilage graft was taken from the ear and adapted to the preconditioned site. Second group: Seven days after 0.75 cc saline was injected to the dorsal subcutaneous area, cartilage graft was taken from the ear, then crushed and adapted to the preconditioned site. Third group: Seven days after 0.75 cc saline was injected to the dorsal subcutaneous area, cartilage graft was taken from the ear, then chopped and adapted to the preconditioned site. Fourth group: Seven days after 1.5 U BTX-A (in 0.75 cc saline) was injected to the dorsal subcutaneous region, cartilage graft was taken from the ear and adapted to the preconditioned site. Fifth group: Seven days after 1.5 U BTX-A (in 0.75 cc saline) was injected to the dorsal subcutaneous region, cartilage graft was taken from the ear, then crushed and adapted to the preconditioned site. Sixth group: Seven days after 1.5 U BTX-A (in 0.75 cc saline) was injected to the dorsal subcutaneous region, cartilage graft was taken from the ear, then chopped and adapted to the preconditioned site. At the end of eight weeks cartilage grafts were taken and not only survival parameters (empty lacuna, proliferation, GFAP immunohistochemistry) but also fibrosis, vascularization and inflammation were histopathologically evaluated and scored. Group comparisons were conducted by the Mann-Whitney U test. Statistical analysis was performed using SPSS (version 22.0). P value less than 0.05 was considered statistically significant. Results: Among control groups, block cartilage survival was significantly higher than crushed and diced cartilage with all three parameters (empty lacuna ratio, proliferation and GFAP immunohistochemistry). Peripheral proliferation and GFAP immunohistochemistry reactivity was significantly increased in diced cartilage group with the effect of botulinum toxin. Also, it was seen that the toxin did not affect survival parameters for block cartilage group and tended to increase survival for crushed cartilage graft, although not statistically significant. In the analysis among the control groups, vascularization was significantly higher in the diced group than in the block and crushed groups. Botulinum toxin increased vascularization for all three cartilage forms, but the significant increasing was only valid for crushed cartilage graft groups (group 2 and 5). Among control groups, inflammation was significantly higher in the diced group than block and crushed groups. Botulinum toxin decreased the inflammation for both crushed and diced cartilage graft forms however istatistical significance was detected only in comparison of diced cartilage groups (group 3 and 6). Discussion and Conclusion: In our study; viability of three different forms of cartilage graft and the effect of botulinum toxin type-A on these parameters were investigated. It is concluded that disrupting integrity of the cartilage, especially chopping procedure decreases cartilage graft survival. When the effect of botulinum toxin on the survival of these three different graft forms is being analyzed, it is seen that the toxin increases survival of crushed cartilage graft relatively and diced cartilage graft significantly. Crushing the cartilage graft increases inflammation and reduces survival. The preconditioning of the recipient area of the crushed cartilage graft with BTX-A increases vascularization of the graft, but does not have a significant effect on inflammation or graft survival. Chopping of the cartilage graft increases vascularization and inflammation and reduces survival. The preconditioning of the recipient area of the diced cartilage graft with BTX-A does not cause a significant change in vascularization, but reduces inflammation and increases graft survival significantly. These findings suggest that BTX-A has a positive effect on diced cartilage graft survival with its anti-inflammatory properties. We believe crushed and diced cartilage grafts treated with botulinum toxin can be used clinical applications and the combined usage may increase the chance of surgical success due to its positive effect on graft survival, minimal side effects, and low cost compared to revision surgery.