Endometrium kanserli olgularımızın klinik, patolojik ve tedavi özelliklerinin gözden geçirilmesi
Overview of clinical, pathologic and treatment features of our patients with endometrium cancer
- Tez No: 429093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERNAZ UZUNOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Endometrium kanserleri kadın kanserleri arasında %4.8 görülme oranı ile 6. sıradadır. Kadın genital sisteminin gelişmiş ülkelerde en sık görülen malign tümörüdür. Nispeten sıklıkla görülen bu malignite için yaptığımız çalışmada; 1997-2015 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'na başvuran endometrium kanserli hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenerek, demografik özelliklerin, tedavi tiplerinin, histopatolojik özelliklerin ve prognostik faktörlerin araştırılması amaçlandı. Hastaların %81.6'sının postmenopozal dönemde tanı aldığı ve %68.3'ünün evre I olduğu belirlendi. Tanı anında 6 (%4.4) hastada metastaz tespit edildi. İzlem süresince 9 (%6.6) hastada nüks geliştiği belirlendi. Hastaların medyan genel sağ kalım süresi 193 ay olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Endometrium cancer is the 6th common type of cancer among women cancers with %4.8 prevelance. It is the most common women genitelial system tumor in developed countries. In this study we investigated the files retrospectively and aimed to research for demographic features, treatment modalities, histopathological features and prognostic factors of endometrium cancer in patients who admitted to Trakya University Medical Faculty Medical Oncology Department between 1997-2015. %81.6 of the patients was diagnosed at postmenopausal period and %68.3 of the patients had stage 1 disease. In 6 patients (%4.4), metastasis was present at the time of diagnosis. Recurrence occured in 9 patients (%6.6) during the follow up period. The median survival of the patients was 193 months.