Ratlarda over torsiyonu modelinde sildenafil kullanımının anti müllerian hormon seviyesi üzerine etkileri var mı?
Does sildenafil have an influence on anti mullerian hormone levels in rat ovarian torsion model?
  1. Tez No: 429149
  2. Yazar: DİDEM ALKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE AYŞE PARLAKGÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Adneksiyal torsiyon ovaryan pedinkülün ekseni etrafında dönmesi sonucu oluşur. Jinekolojik aciller arasında beşinci sıradadır. Adneksiyal torsiyonun klinik özellikleri akut abdominal ağrı, muayene sırasında ele gelen adneksiyal kitle, bulantı, kusma, hafif lökositoz ve ateştir. Ayırıcı tanıda ektopik gebelik, over kist rüptürü, pelvik enfeksiyon, akut apandisit, nefrolitiyazis, miyom dejenerasyonu düşünülmelidir. Tanı koymak için anamnez, muayene, laboratuvar ve görüntüleme yöntemleri gereklidir. Sıklıkla adneksiyal kitleler torsiyona neden olur. Tedavisinde altın standart laparoskopi ile detorsiyondur. Ancak detorsiyonun, overi iskemi reperfüzyon hasarından tamamen korumayacağı ve iskemi reperfüzyonun over rezervine zarar vereceği endişesi vardır. Bu görüşten yola çıkılarak torsiyon tedavisinde cerrahiye ek olarak antioksidan maddeler denenmiştir. Çalışmamızda torsiyon detorsiyon modeli oluşturulan ratlarda, antioksidan bir madde olan sildenafilin over rezervine etkisi araştırılmıştır. Overyan rezerv en iyi indikatörlerden biri olan anti müllerian hormon ile değerlendirilmiştir. Sildenafil uygulanan grupta anti müllerian hormon düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur (p>0.05). Bu durum detorsiyon sonrası over dokusunun iyileşmesi ile rezerv kaybının olmaması ya da torsiyonda over kanlanması azalsa da rezervin korunacağı ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
Adnexal torsion occurs when the ovarian pedicle twist on itself. It is the fifth most common condition of the gynecologic emergencies. Clinical features of adnexal torsion are acute abdominal pain, palpable adnexial mass, nausea, vomiting, moderate leukocytosis and fever. Ectopic pregnancy, ovarian cyst rupture, pelvic infection, acute appendicitis, nephrolithiasis, degeneration of myomas should be remembered in differential diagnosis. For diagnosis, anamnesis, medical examination, laboratory tests and imaging are essential. Torsion is usually caused by adnexal masses. Detorsion by laparoscopy is the gold standart in the treatmentof ovarian torsion. However there is a concern that ischemia reperfusion damage the ovarian reserve and ovaries will not be protected from ischemia-reperfusion injury fully.Taking these to account antioxidants has been tried in torsion model in addition to surgical therapy. In this study, the effects of sildenafil, which is antioxidan agent, on ovarian reserve were investigated in torsion detorsioned rats' model. Ovarian reserve is evaluated by anti mullerian hormone which is one of the best indicators. The anti mullerian hormone levels of sildenafil treatment group was not statistically significantly different (p>0.05). This situation can be explained with recovery of the ovarian tissue after detorsion or preservation of ovarian reserve despite the decreased blood supply.