Oosit aspirasyonu uygulanan hastalarda sedoanaljezi amacıyla kullanılan remifentanil ve deksmedetomidin'in karşılaştırılması
The comparision of sedo-analgesia with remifentanil and dexmedetomidine in patients undergoing oocyte aspiration procedure
  1. Tez No: 429148
  2. Yazar: ASLI KARSLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Transvajinal ultrasonografi eşliğinde oosit toplama (oocyte pick up -OPU) günübirlik olarak uygulanan bir işlem olup analjezi ve hareketsizliğin sağlanması işlem başarısı için önemlidir. İşlem sırasında sedoanaljezi sağlayacak uygun anestezik ajanların seçimi önem taşımaktadır. Bu çalışmada oosit aspirasyonu uygulanan hastalarda sedoanaljezi amacıyla kullanılan remifentanil ile deksmedetomidinin analjezik etki, sedasyon düzeyi, yan etki profili, derlenme süresi açısından karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Kurulu'nun izni ile planlanan prospektif, randomize, çift kör çalışmada 30-40 yaş arasında değişen 140 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Olgular deksmedetomidin (Grup D) veya remifentanil (Grup R) uygulanmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalar nabız oksimetresi, EKG ve noninvaziv kan basıncı aleti ile monitörize edildi. Sedasyon yükleme dozu olarak 0.5 mg/kg iv bolus propofol verilmesinin ardından, Grup R'ye 0.05 ml/kg iv remifentanil bolus uygulandı ve 0.1-0.5 ml/kg/st idame infüzyon uygulandı. Grup D'ye ise 0.05 ml/kg deksmetedomidin iv bolus uygulanıp 0.1-0.5 ml/kg/st infüzyon yapılarak sedasyon idamesi işlemin bitimine kadar sağlandı. Ramsey Sedasyon Skalası (RSS) 4 olunca OPU işlemine başlandı. Gerektiğinde ek propofol dozu uygulandı. İşlemden önce, işlem başlangıcında, 1. dakikada ve her 5 dakikada bir ve işlem sonrasında hemodinamik parametreler (SAB, DAB, OAB, KAH, SpO2), RSS, derlenme süresi ve yan etkiler değerlendirildi. Bulgular: Her iki grup demografik özellikler ve ASA sınıflaması bakımından benzer özellikteydi.
Özet (Çeviri)
Objective: Trans-vaginal ultrasound guided oocyte retrieval (oocytepick-up-OPU) is an outpatient procedure during which analgesia and immobility are essential for the success of the intervention. During the procedure, the prefence of appropriate anaesthetic agents for sedoanalgesia is essential. In this study, we compared the effects of sedation withr emifentanil and dexmedetomidine on analgesia, sedation level, recovery time and adverse events in patients undergoing OPU. Materials and Methods: After approval of Başkent University, School of Medicine Clinical Ethics and Research Committee, 140 female patients, aged between 30-40 years, were scheduled for this prospective, randomized double-blind study. All patients were enrolled into two groups either to receive dexmedetomidine (Group D) or remifentanil (Group R). All patients were monitorized by pulseoxymeter, ECG and non-invasive blood pressure. Following a bolus dose of propofol 0.5mg/kg iv to all patients, the patients in group R received 0.05 µg/kg iv remifentanil bolus followed by 0.1–0.5 µg/kg/h maintenance infusion of remifentanil. Group D received 0.2 µg/kg iv dexmedetomidine bolus followed by 0.4–2.0µg/kg/h maintenance infusion of dexmedetomidine. OPU procedure was started when the patients attained the sedation level of 4 according to Ramsey Sedation Scale (RSS). If required, additional propofol was administered. Hemodynamic parameters (SAP, DAP, MAP, HR, SpO2) and RSS at time points such as pre-procedure, at first minute and every five minutes afterwards were recorded. The recovery time and adverse events were also noted. Results: Both groups were comparable regarding demographic features and ASA classification.