Spor merkezlerine gelenlerin ahlaki tutum farklarının incelenmesi
Investigation of people's moral attitude who came to the sports center
  1. Tez No: 429328
  2. Yazar: ŞAHİKA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı; Spor merkezlerine gelenlerin ahlaki tutum farklarının bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Bu çalışmada Burdur il merkezinde bulunan farklı spor merkezlerinden 190 kişiye Prof. Dr. Mevlüt Kaya tarafından geliştirilen Ahlaki Tutum Ölçeği uygulandı. Düzenli spor yapan (150kişi) ve düzenli spor yapmayan (40kişi) bireylerden elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde (frekans analizi), independent t test ve one way ANOVA analizinden yararlanılmıştır. Spor merkezlerine düzenli gelenlerin ahlaki tutum puanları düzenli gelmeyenlere göre daha yüksek görülmüştür. Sonuç olarak; Spor merkezlerine gelenlerin, yaş, cinsiyet, gelir durumu gibi demografik değişkenlere göre ahlaki tutum değerlendirmeleri arasında istatistiksel olarak bir farklılaşma olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, taking into consideration some versions like determination of attitudes towards morality. Investigate people who come regularly and dont come to the sport centre.At this study,moral attitude scale which was developed by Prof. Dr. Mevlut Kaya, was implemented to the 190 people who are from different sport centres being in Burdur. At the statistical analysis of data which was obtained from sport making (150 people) and don't sport making (40 people) groups,frequency distributions, independent t test and One Way ANOVA were implemented. As a result; acording to some demographic of peole like age, gender, income who come to the sport centre,it was seen that there was statisticaly no meaningful differentiation among the moral attitude scores.