Uluslararası pazarlarda fiyatlandırma stratejileri: Medikal sektöründe bir uygulama
Pricing strategies in the international markets: The case of medical sector
  1. Tez No: 429356
  2. Yazar: MEHMET NACİ SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN NACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Küreselleşen pazarda uluslararası işletmelerin rekabet edebilmesi ve aynı zamanda hedefledikleri karları elde edebilmesi her geçen gün zorlaşmaktadır. Bu nedenle işletmelerin uluslararası pazarları çok iyi analiz ederek uygun stratejileri belirleyebilmeleri gerekmektedir. Uluslararası pazarlama stratejilerinin en önemlilerinden birisi de hiç şüphesiz fiyatlandırma stratejileridir. Dolayısıyla küresel pazardaki hedeflerine daha hızlı ve etkin biçimde ulaşmayı hedefleyen firmalar için uluslararası pazarlama karmasının en önemlilerinden olan fiyatlandırma stratejilerinin çok iyi belirlenmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, uluslararası faaliyet gösteren medikal işletmelerin uluslararası fiyatlandırmada kullandıkları stratejileri belirleyerek, bu süreçte karşılaşılan sorunları analiz edip çözüm önerilerinde bulunmaktır. Bu amaçla, çalışmanın ilk iki bölümünde uluslararası pazarlama kavramları ve fiyatlandırma stratejileri ile ilgili kavramlar teorik olarak açıklanmış, üçüncü bölümde medikal sektörü ile ilgili genel bilgi verilmiş ve daha sonra da dördüncü bölümde medikal sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde saha araştırması yapılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Araştırma verileri anketlerle e-postalar üzerinden toplanmıştır. Dört sayfa olan anketlerde yönetici ve çalışanlar ile ilgili bilgiler, işletmeler hakkında bilgiler, işletmelerin uyguladıkları fiyatlandırma kriterlerinin önem düzeyleri ve uluslararası fiyatlandırma yöntemlerine yönelik sorular yer almıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, t-testleri, ANOVA testi ve korelasyonla analiz edilmiş ve sonuçlar raporlanmıştır. Elde edilen sonuçlarda uluslararası faaliyet gösteren medikal işletmelerinin uluslararası fiyatlandırmada kullandıkları stratejiler arasında önemli derecede farkların olduğu görülmüş ve bu farklara ilişkin çözümler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing markets, competing in the international markets and achieving targeted profits are getting harder day by day for international companies. For this reason, it is essential for companies to analyze international markets and to determine appropriate strategies. Pricing strategies are among the most important one of international marketing strategies. In order to reach targets in an efficient and fast method, companies have to determine international pricing strategies accurately. Thus, the aim of this study is to determine pricing strategies, to analyze the problems encountered in this process and to suggest solutions for medical companies operating in international markets. For this purpose, in the first and second parts; the concepts of international marketing and pricing strategies are explained theoretically. In the third part general overview of medical sector is provided and in the fourth part, the analysis and results of the field research which is applied to international medical companies in Turkey are reported. Data is collected by surveys those are posted by e-mails. Questions in the four page long surveys are information about managers and personnel, information about companies, the importance of pricing criteria applied by companies, and the methods of international pricing. Data is analyzed and tested by descriptive statistics, t-test, ANOVA, and correlation and results are reported. It is identified that there are important differences between international medical companies in terms of strategies used for international pricing. Therefore, solutions and suggestions are provided according to these differences.