Bilirubin ölçümü yapan cihazların ölçüm kalitesi ve güvenilirliğinin araştırılması
Investigation of measurement quality and reliability in bilirubinometry devices
  1. Tez No: 430006
  2. Yazar: ZEKERİYA DAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT TOKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışması, çeşitli hastanelerde kan örneklerinden Bilirubin ölçümü yapan sistemlerin, referans bir fantom(örnek numune) kullanarak, istatistiksel karşılaştırılmasını yapmak ve kalibrasyon standartlarının ülkemizdeki durumunun anlaşılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kayseri'den 11, Kastamonu'dan 1 ve Diyarbakır'dan 3 adet olmak üzere, toplamda 15 hastane/özel hastane/poliklinik/özel laboratuvarda mevcut olan 6 üreticinin 10 model otoanalizör/analizör cihazlarından, referans bir fantom/ölçüm numunesi kullanılarak toplamda 48 adet ölçüm yapılmış ve istatistiksel analizleri gerçekleştirilmiştir. Ölçümler Toplam Bilirubin ve Direkt Bilirubin olmak üzere iki parametreden oluşmakta olup, bu ölçümler en az üçer defa tekrarlanmış ve değerlendirmeler buna göre yapılmıştır. Elde edilen sonuçların Toplam Bilirubin ve Direkt Bilirubin değerleri, referans değerlerden ortalama %25 oranında sapma göstermekte olup, Toplam Bilirubinde maksimum %75, Direkt Bilirubinde ise maksimum %45 oranında mutlak hata değerlerine rastlanılmıştır. Bu durum, vücut sıvılarındaki parçacıkların birim hacimdeki miktarlarını spektrofotometrik yöntemlerle tespit eden otoanalizör sistemlerinin uygun kalibratörler kullanılarak daha sık aralıklarla kontrol edilmesinin ve sonuçların doğrulanmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been made to unroll calibration standard issues in the bilirubin measurement system from blood samplesvia a reference phantom (samples) in various hospitals in the region of Turkiye. Totally 48sample measurements and statistical analyzes were performed by using a reference phantom/measurement sample which is taken from 10 models of auto analyzers / analyzer of the devices from 6 manufacturers existing in the 15 hospitals / private hospitals / clinics / private laboratories including 11 of them Kayseri, 1of them in Diyarbakir and 3 of them in Kastamonu. Measurements were repeated at least three times consisting of two parameters as Total Bilirubine and Direct Bilirubine and evaluations were made based on these results. Obtained Total Bilirubine and Direct Bilirubine values show 25% and 75% at maximum deviations from the reference values on the average and maximum value of absolute error of 45% has been observed in Direct Bilirubine. This situation reveals both the need verification of resultsin the body fluid based volume autoanalyzer which detects the amount of volume spectrophotometrically system and control/maintenance of the system more frequently by using appropriate calibrators.