Comparison and analysis of various indoor positioning systems techniques
Çeşitli kapalı alan sistem tekniklerinin analizi ve karşılaştırılması
- Tez No: 430104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER DAĞ, YRD. DOÇ. DR. TANER ARSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kapalı mekan konumlandırma sistemleri, insanların hayatını kolaylaştırmak için araştırma konusu olmuştur. Seneler içinde ,çeşitli methodlar uygulanmış ve test edilmiştir. Kürsel Konumlandırma Sistemi (KKS) uydu konumlandırması kullanılarak gerçekleştirilen navigasyon tekniğidir. Bu teknik dış mekanlarda insanların veya binaların konumlarının bulunmasında kullanılmaktadır. İç mekan konumlandırılmasında KSS sinyalleri çok zayıf kaldığından doğru konumlandırma yapamamaktadır. Kullanılan diğer teknikler üzerinde çalışmalar yaparak daha doğru konumlandırma tahmini yapılmaya çalışmaktadır. Ultrasonik Konumlandırma Sistemleri, RFID, Bilgisayar Görsellik Sistemi, RF, Kablosuz Kapalı Konumlandırma Sistemleri kullanılmıştır. Son yıllarda Kablosuz Kapalı Konumlamdırma Tekniği en popüler tekniklerden biri olmuştır. Her türlü kapalı ortama modem kullanılarak kolaylıkla kurulabilmesi, onu diğer tekniklerden daha az masraflı olmasını sağlamıştır. Ayrıca bu teknik sinyal kullanarak ileştişim sağladığından fazladan bileşen veya çabaya gerek duymamaktadır. Bu tezde, Kapalı Konumlandırma teknikleri araştırlmıştır. Farklı algoritmalar uygulanarak kapalı ortamlarda konum tahmini yapılmaya çalışılmış ve bu algoritmalar arasında hassasiyet karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Indoor Positioning has been a research subject in order to facilitate people life easier. Different type of methods has been implemented and tested by the years. The Global Positioning System (GPS) is a satellite based navigation system. This technique is using outdoor environment to navigate people or buildings. In indoor positioning, GPS signals are usually too weak to provide accurate positioning estimate. Other technique need to investigate to get better result of accuracy. Ultrasonic Positioning Systems, RFID, Computer Vision System, RF, Wireless Indoor Positioning System has been used. Recent year, Wireless Indoor Positioning Technique is most popular technique. It is easier to set up every indoor environment by using Access Points (AP) and costs are very low comparing to other techniques. Also Wireless technique does not need any extra component or effort. In this thesis, Indoor Positioning techniques were investigated. Different algorithms were implemented to estimate location in indoor areas and accuracy comparison has been made by using Wireless technology.