Al2O3-ZrO2-grafen tabakalı kompozitlerin mekanik ve aşınma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and wear properties of Al2O3-ZrO2 graphene layered composites
- Tez No: 430130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Fonksiyonel aşamalı malzemeler (FAM'lar) tabakalı kompozitlerin üretiminde çok önemli yer tutmaktadır. Şerit döküm prosesi ile 10 µm gibi düşük, 1 mm gibi yüksek kalınlıklarda tabakalı kompozitler üretilebilmektedir. Bu tez çalışmasında, alümina (Al2O3), zirkonya (ZrO2) ve grafen karışımlarının farklı oranlarda farklı polimer solüsyonları ile karıştırılmasıyla yaş şeritler elde edilmiştir. Bulamaçların viskozitesi reometre yardımıyla belirlenmiştir. Kalsinasyon ve sinterleme işlemlerinden sonra lamine kompozitler taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve X-ışını difraksiyonu (XRD) ile karakterize edilmiş, mekanik özellikler (sertlik, kırılma tokluğu ve aşınma)'in incelenmesi aşamasına geçilmiştir. Sertlik deneylerinde, karma kompozit oluşumundan dolayı 2A ve 3A kodlu numunelerde sertlik ve mukavemet artışı olup 5A kodlu numunede tabaka ayrılmasından dolayı çökme gözlenip sertlik değerinin düşük çıktığı gözlemlenmiştir. Kırılma tokluğu değerleri palmqvist çatlak eşitliği ile irdelenmiş olup, tabaka miktarının artmasıyla kırılma tokluğunun da azaldığı belirlenmiştir. Bunun sebebinin de tabakalarda termal genleşme farkı ile sinterlemedeki azalış olduğu düşünülmektedir. Aşınma deneylerinde ise tabaka özelliğinin kaybolduğu ve farklı bileşiklerin daha fazla aşınma kaybına yol açtığı düşünülen 2A kodlu numunede aşınma kayıpları daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Functionally graded materials (FAM) are a very important part of the production of laminated composites. By tape casting 10 µm as the thinnest, and 1 mm as the thickest laminates can be produced. In this thesis study, alumina (Al2O3), zirconia (ZrO2) and graphene mixtures at different ratios and different polymer solutions were produced and the green tapes were obtained. The viscosity of the slurry was determined using a reometer. After the calcination and sintering, the laminated composites were characterized by scanning electron microscope (SEM) and X-ray diffraction and mechanical properties (hardness, fracture toughness and wear) were performed. The hardness test, due to the formation of hybrid composites in 2A and 3A coded samples, the hardness and strength increased. Due to the separation of the layers in 5A coded sample, the mentioned mechanical properties were observed to be low. Fracture toughness values were examined with equal Palmqvist crack technique, the increase of the number of layers, the fracture toughness was determined to be lower due to decreasing layer integrity. In the wear test, the deterioration of the layered feature of 2A coded samples was higher than that of the 3A and 5A have with layered structure.