Kütahya ilinde ticari olarak tüketime sunulan çeşitli gıda ürünlerinde arcobacter türlerinin m-PCR ile saptanması ve biyofilm özelliklerinin belirlenmesi
Detection of arcobacter species from various retail food products with m-PCR and determination of biofilm producing-abilities in province of kütahya
- Tez No: 430156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA İÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Kütahya ilinde ticari olarak tüketime sunulan çeşitli gıda ürünlerinde Arcobacter spp. taşıyıcılığı, antibiyotik duyarlılıkları ve biyofilm oluşturma yeteneklerinin belirlenmesi amaçlandı. Bu kapsamda, 35 adet kıyma, 35 adet tavuk eti, 35 adet peynir ve 10 adet su örneği incelendi. Yapılan çalışma sonucunda, tavukta ve suda, sırası ile 6 (%17.1) ve 1 (%10) adet Arcobacter spp. identifiye edildi. Tavuk ve suda identifiye edilen Arcobacter spp.'lerin 6 (%17.1)'sının Arcobacter butzleri ve tavukta identifiye edilen Arcobacter spp.'lerin 1 (%10)'inin Arcobacter cryaerophilus olduğu konvansiyonel ve moleküler yöntemler kullanılarak tespit edildi. Arcobacter suşlarının tamamı streptomisin, gentamisin ve tetrasikline karşı duyarlı, eritromisine ise orta duyarlı bulundu. Arcobacter suşları siproflaksasine, sefalotine ve ampisiline sırasıyla %71.4, %71.4 ve % 28.5 oranında dirençli bulundu. Yedi adet Arobacter suşunun aerobik ve mikroaerofilik olarak farklı konsantrasyonlarda biyofilm oluşturma kapasiteleri incelendi. Suşlar, aerobik olarak, 0.07 başlangıç konsantrasyonunda zayıf biyofilm şekillendirdi. Konsantrasyonun arttırılması (0.15) aerobik koşullarda biyofilm oluşumu üzerine sadece bir adet suşta olumlu etki gösterdi. Suşlar mikroaerofilik olarak, 0.07 başlangıç konsantrasyonunda da zayıf biyofilm şekillendirdi. Konsantrasyonun arttırlması (0.15) ile mikroaerofilik koşullarda 3 suşun biyofilm oluşumu zayıftan ortaya, 2 suşun ki ise zayıftan güçlüye dönüştü.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended to determine existence of Arcobacter spp. in various commercial food products along with their sensitivity to antibiotics and their abilities for biofilm formation. For this purpose, 35 ground meat samples, 35 chicken meat samples, 35 cheese samples and 10 water samples have been analyzed. As a result of this study, 6 (17.1 %) and 1 (10 %) Arcobacter spp. was identifed from chicken and water samples, respectively. Six identified Arcobacter spp. (17.1 %) from chicken and water samples were typed as Arcobacter butzleri and one Arcobacter spp. (10 %) from chicken samples were typed as Arcobacter cryaerophilus with conventional and molecular methods. All of Arcobacter strains were found to be sensitive to streptomycin, gentamycin and tetracycline and intermediate sensitive to erythromycin. Arcobacter strain found to be resistant to ciprofloxacin, cefazolin and ampicillin at the rate of 71.4 %, of 71.4 %, and 28.5 % respectively. Seven Arobacter strains were investigated according to the capacity of biofilm formation under aerobic and microaerophilic conditions in different concentrations. Strains have formed weak biofilm formation in beginning concentration of 0.07 under aerobic condition. Increasing concentration to 0.15 has made positive effect in only one strain for development of biofilm under this condition. Strains have also formed weak biofilm formation in beginning concentration of 0.07 under microaerophilic condition. Increasing the concentration to 0.15 under this condition, 3 strains biofilm formation turn out from weak to medium and 2 strain from weak to strong.