TR 52 bölgesinde arıcılık faaliyetlerinin tarımsal yayım açısından değerlendirilmesi
Evaluation of beekeeping activities in terms of agricultural extension in TR 52 region
  1. Tez No: 430203
  2. Yazar: AHMET HAŞİM KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkiye; zengin florası, bal arısı çeşitliliği ve Dünya'da ikinci sırada olduğu koloni varlığıyla yüksek arıcılık potansiyeline sahiptir. Bal ve diğer arı ürünlerinde verim, Dünya ortalamalarının altındadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin çölleşme riski yüksek TR52 bölgesinde (Karaman ve Konya illerinde) arıcılık işletmelerinin faaliyetleri tarımsal yayım açısından incelenmiştir. Bölgedeki 1112 arıcılık işletmesinden 318'i ile ve yayım faaliyetinde bulunan 18 kurum/kuruluş ile anket gerçekleştirilmiştir. Arıcıların ortalama yaşı 51,26'dır ve %76'sı gezginci, %24'ü de sabit arıcılık yapmaktadır. İşletmelerde işgücünün %49'unu 50 yaş üstü bireyler ve %32 sini kadın bireyler oluşturmaktadır. İşletmelerin %64'ü ikinci bir iş veya ek gelir olarak arıcılık yapmaktadır. Arıcılık işletmelerinde en fazla üretilen ürün baldır. Balı sırasıyla polen ve balmumu izlemektedir. Arıcıların yaşadıkları problemlerin dereceleri ile uygulamalarını içeren 36 ifade için faktör analizi uygulanmıştır. Arıcıların yenilikçi uygulamaları öğrenme kaynakları Çok Boyutlu Ölçekleme Analizi ile değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen farklılık matrisine göre, stress değeri 0,00248 ve R değeri ise 0,99 olarak bulunduğundan arı yetiştiriciliğinde bilgi kaynaklarının boyutlandırılmasının mükemmel bir uyuma sahip olduğu görülmüştür. Bu çerçevede değerlendirildiğinde diğer arıcıların, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüklerinin ve televizyonun arıcılık konusunda yenilikleri öğrenmede yeterli olduğu, diğer bilgi kaynaklarının ise daha etkin kullanılması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey has a high potential on beekeeping with its rich flora; diversity of honey bee colonies; and the presence of colonies that rank second in the world. The yield of honey and other bee products is below the world average. In this study, extension aspects and activities of beekeeping enterprises are studied on Turkey's high risk of desertification TR52 (Karaman and Konya provinces) Region. Survey was conducted with 318 of the beekeeping business in 1112, and with 18 institutions / organizations engaged in extension activities. The average age of beekeepers is 51.26 and 76% of them are the stroller while the other 24% are fixed. On companies; 49% of labor is over 50 years and 32% of labor are female individuals. 64%of enterprises do beekeeping as a second job or for extra income. Most manufactured product in the beekeeping business is honey. Honey is followed by pollen and beeswax in order. Factor analysis were performed to reduce 36 expressions containing the degree of the problems faced by beekeepers and their applications. Beekeepers' information sources of innovative applications were evaluated by the Multidimensional Scaling. According to difference matrix obtained from analyses results, stress value was found as 0.00248, and R as 0.99. This shows that dimensioning of the sources of information in bee farming has perfect balance. When considered in this context, it has emerged that other beekeepers, Directorates of Provincial Food Agriculture and Livestock, and television suffice to learn innovation; and the other sources of information should be used more effectively.