Türkiye'de gerçekleşen restorasyon projeleri için 'yönetim standardı' önerisi
The proposal of 'standart of management' for the restoration projects realization in Turkey
  1. Tez No: 430231
  2. Yazar: BEYLUN ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KARAGÖZ, DR. MURAT KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının, tadilat ve tamiratlarına ilişkin esaslar tanımlanırken, Türk Standartları Enstitüsü tarafından onaylanabilir nitelikte bir belge oluşturulmasıdır. Ülkemizde, eğer başka bir ülke ile birlikte bir restorasyon projesi gerçekleştiriliyorsa, o ülkenin kullandığı standartlar dikkate alınmaktadır. Fakat bu türden bir işbirliği söz konusu değilse, Türkiye'deki restorasyon projelerinde genellikle Alman Standartlar Enstitüsü(Deutsches Institutfür Normung-DIN) tarafından yayımlanan standartlar kabul edilmektedir. Türkiye'deki restorasyon projelerinde kullanılmak üzere ulusal bir standart bulunmamaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'deki taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarıNIN restorasyon projelerinin aşamaları, proje yönetim parametreleri ile ele alınmış olup, bu incelemeler doğrultusunda bir standart önerisi hazırlanmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen bu standart önerisi, gerekçeleri ile Türk Standartları Enstitüsü'ne sunulmaya hazır hale getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to form a document which can be approved by Turkish Standard Institute while defining the basics related to modificatioes and repairs of the cultural and natural buildings which most be protected. In our country, if a restoration project is being made with another country, the standards of that country are generally taken into consideration. But, if this kind of cooperation is out, in the project of turkey, the standards which are published by Deutches İnstitut für Normung-DIN are acceptable. There is no national standard which can be used in the projects in Turkey. In this thesis, the steps of restoration projects of immovable cultural and natural buildings are discussed with the projects control parameters and a standard is prepared with these studies. This standart obtained in the end of this work is ready to be presented to Turkish Standard İnstitute with the reasons.