İstihdam yaratmayan büyüme: Türkiye üzerine bir değerlendirme
Jobless growth : An assessment on Turkey
  1. Tez No: 430436
  2. Yazar: NEFİSE TUĞBA KART
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA DÖNMEZ ATBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüz küreselleşen dünyasında en önemli ekonomik göstergelerden biri büyüme rakamlarıdır. Çünkü büyüme hem ekonomik bir gücün hem de üretim artışını ifade etmesi nedeniyle bir refah artışının göstergesidir. Büyüme aynı zamanda pek çok makro ekonomik kavram ile de ilişkilidir. Bunların en önemlilerinden biri de, teoride de oldukça önemli bir yeri olan istihdamdır. Büyüme istihdam ilişkisinde beklenen durum, büyüme olduğunda bunun istihdamı da olumlu şekilde etkilemesidir. Ancak, dünyanın en büyük yirmi ekonomisi arasında yer alan Türkiye'de, gerçekleşen büyüme rakamlarına bakıldığında, bunun istihdam üzerindeki etkisinin sınırlı kaldığı ve işsizliğinde ekonomide ciddi bir problem olarak, varlığını sürdürdüğü görülmektedir. Özellikle son yıllarda kendisini göstermekle birlikte aslında yeni bir durum olmayan, istihdam yaratmayan büyüme dünya ekonomisindeki yüksek büyüme rakamlarına rağmen istihdam rakamlarının beklenen performansı gösterememesiyle birlikte büyüme ile istihdam bağlantısını yeniden sorgulanır hale getirmiştir. Daha önceki yıllarda sadece azgelişmiş ülkelere ait bir durummuş gibi algılanmasına rağmen, gelişmiş ülkelerde de büyümenin istihdamı arttıramaması ve işsizlik rakamlarını azaltmamasıyla bu kavram daha sık şekilde gündeme gelmeye başlamıştır. Bu noktadan hareketle çalışmada öncelikle teorik bir altyapı oluşturabilmek maksadıyla büyüme ve istihdam kavramları ile teorilerine ilişkin bilgi verilmekte, sonrasında ise aralarındaki ilişki 'istihdam yaratmayan büyüme' özelinde analiz edilmektedir. İstihdamsız büyüme olarak da ifade edilen bu kavramın tanımı ve nedenleri ifade edildikten sonra Türkiye'de büyümenin ve istihdamın genel görünümü geçmişten günümüze analiz edilmektedir. Türkiye'de mevcut şartlar altında istihdam yaratmayan büyüme süreci ile ilgili neler yapabileceği ve uygulanabilecek politika önermeleri ile de tez konusu desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important economic indicators of today's globalizing world is growth figure. Because growth is an indicator for economic power and welfare increase so it states speed-up. At the same time it is connected with many macroeconomic concepts. One of the most important this kind of concepts is employment which looms large in economic therory. Accepted situation for growth and employment relation is positively influence of growth on employment. But when we analyze the growth figures of economy of Turkey, which is one of the most biggest twenty economies of world, we can observe that the effect of growth on employment is limited and unemployment remains one of the critical problems of economy. Jobless growth which has arised lately even it is not a new situation, brings the relation between growth and employment under question after underperformance of employment figures despite high growth rates of world economy. Although it was perceived as a problem of less developed countries previously, it became a current issue after underperformance of growth to increase employment in developed countries. From this point forth to set up a substructure firstly this thesis will clear up the concepts of growth and employment and theories about them. Then it will analyze relation between them specific to jobless growth. After clearifying concept of jobless growth and its reasons, it will analyze the general view of growth and employment for Turkey from past to present. In the end it will present some policy recommendations against jobless growth in Turkey to support its arguments.