Hizmet kusurundan kaynaklanan sorumluluk
Liability derives from service fault
- Tez No: 430435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYHAN TEKİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tezin konusu, hizmet kusurundan kaynaklanan sorumluluktur, dolayısıyla, diğer sorumluluk hallerini kapsamamaktadır. İdarenin yürütmekle görevli olduğu bir hizmetin kuruluşunda, düzenlenişinde veya işleyişindeki bozukluk veya aksaklık olarak tanımlanan hizmet kusuru, hizmetin kötü işlemesi, geç işlemesi veya hiç işlememesi hallerinde ortaya çıkmakta ve idarenin tazmin yükümlülüğünün doğmasına yol açmaktadır. Hizmet kusuru bağlamında ele alınacak konular, iki bölümde anlatılmıştır. İlk bölümde hizmet kusurunun tanımı, nitelikleri, sorumluluğun koşulları ve sorumluluğu ortadan kaldıran veya azaltan durumlar anlatılmıştır. Hizmet kusurunun belirlenmesine ilişkin özel durumların anlatıldığı ikinci bölümde ise idarenin hukuka aykırı işlemlerinin hangi durumlarda hizmet kusuru olarak kabul edildiği, basit ve ağır kusur ayrımı, kamu görevlisinin kişisel kusurunun hizmet kusuru oluşturup oluşturmadığı konular incelenmiştir. İncelemenin sonucunda, hizmet kusurunun dayanakları yönünden açık mevzuat hükümlerinin yokluğu dolayısıyla, genellikle içtihatla belirlenmekte olduğunu, fakat içtihatlarda ise istikrarlı bir birlik olmadığını tespit ettik. Hizmet kusurundan kaynaklanan sorumluluk her somut olayda farklılık göstermekteyken, çoğu zaman benzer olaylar karşısında da, aynı yargı düzeni içinde verilen kararlar benzer sonuçlara bağlanmamaktadır. İdare aygıtının hukuka aykırılığı yargı yerlerince tespit edilmiş işlem ve eylemlerini, sonuçlarına katlanmak pahasına devam ettirmekteki ısrarları göz ününe alındığında İdareyi tazminat ödemeye mahkûm eden yargı kararlarının, idareye bir davranış kalıbı sunamadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with liability arising out of service fault. Service fault is defined in administrative law as defect or disruption in the organization, regulation or function of an administrative service. Service fault can occur as malfunctioning, or late-functioning, or disfunctioning of service, and it causes liability on the side of the administration. Service fault is studied here under two sections. The first section deals with the definition and description of service fault; conditions of liability; and situations in which liability is extenuated or totally removed. The second section deals with determining the liability under special situations. Here, issues like distinguishing simple and gross fault or personal fault of public servant and service fault; and illegal acts of the public administration amounting to a service fault are examined. The study finds that under the absence of clear legal basis in positive legislation service fault is determined basically by case-law; which is neither uniform nor consistant. Liability arising out of a service fault is decided on case-by-case basis. Nevertheless similar facts leads to dissimilar decisions within the same jurisdiction. The study also finds that court decisions holding public administration liable for its illegal acts and ruling for a compensation of damages do not however impose a code of conduct on the practice of public administration, as witnessed by their insistence on such practice although suffering the consequences.