Mâturîdî'nin Te'vîlât adlı eserinde hadis anlayışı - Nisâ sûresi örneği
Maturidi's understanding of hadith in his work named Tevilat - Nisâ surah sample
  1. Tez No: 430447
  2. Yazar: MAİRAMBEK JUSUPOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÇAKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
“Mâturîdî'nin Te'vîlât Adlı Eserinde Hadis Anlayışı - Nisâ Sûresi Örneği”başlıklı bu doktora tezinde, Mâturîdî'nin önemli tefsir eseri Te'vîlâtu'l-Kur'ân sistematik bakımından araştırılmış, bu eserdeki rivâyetlerin konuları tespit edilerek çeşitli açılardan incelenmiştir. Araştırmamızın birinci bölümünde Mâturîdî'nin hayatı, ilmî çevresi, hocaları, öğrencileri, eserleri ele alınıp, Te'vîlât'ın genel değerlendirilmesi ve öneminden bahsedilmiştir. Araştırmamızın ikinci bölümünde Te'vîlât'ta geçen hadislerin tahrici, hadislerin kaynaklara göre dağılımı, kutub-i sitte öncesi, kutub-i sitte ve kutub-i sitte sonrası kaynaklar ve kaynaklar açısından rivâyetlerin sayısına yer verilerek incelenmiştir. Araştırmamızın üçüncü bölümünde ise Mâturîdî'nin Te'vîlât'ında hadis anlayışı, bilgi değeri, haber ve çeşitleri ele alınmıştır. Haberle ilgili ıstılahlar gruplandırılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tevilatul-Quran which is considerable work of Maturidi have been studied systematically, points of narratives have been identified and analyzied from various perspectives in the this postgraduate work named“Maturidi's Understanding of Hadith in his work named Tevilat - Nisâ Surah Sample.”At the first chapter of the work his life, scientific environment, precepters, learners, works have been taken, after that significance of Tevilat has been referred and analyzied. Narrate of narratives presented in Tevilat, their distribution according to sources, source that before and after kutub-i sitte and number of narratives have been anylized by giving place in terms of these sources at second chapter. At the thirth chapter understanding of hadith in Mâturîdi's Te'vîlât, its science value and kinds of messages have been studied. Technical terms about the messages have been classified and examined.