XVI-XVII. yüzyılda Amasya'da tasavvuf hareketleri
Sûfî movements in the 16-17 th century in Amasya
  1. Tez No: 430461
  2. Yazar: İSMAİL İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AŞKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Tez çalışması ''XVI-XVII. yüzyılda Amasya'da Tasavvuf Hareketleri'' başlığı altında, Amasya'nın tarihi, sosyal ve kültürel yönlerini inceleyip, söz konusu dönemin tasavvufi anlayışına ışık tutmayı amaçlamıştır. Tezde Amasya'nın coğrafi ve siyasi tarihi, yönetim şekli, dini ve sosyal yapıları, tasavvufun tarihi, Amasya'da bu iki yüzyıl içerisinde faaliyet gösteren tarikatlar, tarikatların şeyhleri, tasavvufi hayatları ve toplum üzerindeki etkileri, tekkeler, varsa zaviyeler, günümüze ulaşan ve ulaşamayan yapılar araştırılıp; ortaya çıkartılmıştır. Konular mümkün olduğu kadar usule uygun şekilde işlenmiş olup, yöntem olarak kaynak taraması ve veri toplama teknikleriyle olmuştur. Erişilmesi mümkün olan tüm kaynaklar taranarak, gerekli veriler toplanmış, daha sonra bu verilerden yola çıkarak zamanın tasavvufî hayatının ortaya çıkarılmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to examine the historical, social and cultural sides of the city of Amasya in XVI-XVII. Centuries under the title of“Sufistic Movements in Amasya”, and cast a light on the sufistic understanding of the era. The geographical and political history of Amasya, management style, religious and social structures, the history of Sufism, the cults, and the sheikhs of these cults, their sufistic lives, and their influence on the society, small Islamic monasteries -if any-, and the structures that have survived up to present day or are lost have been investigated in this thesis study. The subjects have been dealt with in accordance with the regular style as much as possible, and the Literature Scan and the Data Collection Methods have been used. All the available sources have been scanned and the necessary data have been collected; and then based on these data, the sufistic lifestyle of those times have been revealed.