Kazakistan dış politikasının ekonomik temelleri
Economic fundamentals of the foreign policy of Kazakhstan
  1. Tez No: 430473
  2. Yazar: MARAL MOLDAGULOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EREL TELLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez Kazakistan dış politikasının ekonomik temellerini ele almaktadır. SSCB'nin dağılmasından sonra bağımsızlığını kazanan Orta Asya bölgesi devletleri Kazakistan'la birlikte bütünleşme sürecini başlatmıştır. Buna bağlı olarak, tez bölgede ekonomik refaha ulaşmayı ve liderliği üstlenmeyi amaçlayan Kazakistan dış ekonomik politikasını ele almaktadır. Bu çerçevede tezin Giriş bölümünde Kazakistan'ın komşusu ve ticari ortağı Rusya ile ilişkilerini kendi ulusal ve ekonomik çıkarları doğrultusunda sürdürmesi hakkındaki bilgilere yer verilmektedir. Birinci bölümünde Kazakistan'ın bağımsızlık sonrası dış politikası anlatılmaktadır. İkinci bölümde Orta Asya bölgesinde kurulan ekonomik örgütler (Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Şanghay İşbirliği Örgütü, Avrasya Ekonomik Topluluğu ve Rusya, Belarus, Kazakistan arasındaki Gümrük Birliği) aracılığıyla bölgede ekonomik kalkınmayı ve refaha ulaşmayı amaçlaması incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise Kazakistan'ın bölgesel örgütlerdeki yeri, karşılaştığı sorunlar, elde ettiği başarıları ve beklentileri irdelenmektedir. Sonuç kısmında da Kazakistan dış politikasının ekonomik temelleri ile ilişkili tez boyunca ele alınan bilgiler doğrultusunda incelenerek Giriş bölümündeki Orta Asya bölgesi liderliğini Kazakistan'ın Rusya ile anlaşmalı şekilde sürdürüp sürdüremeyeceği varsayımı sınanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the economic foundations of Kazakhstan's foreign policy. After gaining its independence as a result of the collapse of the USSR, it entered the Central Asian states starting with the integration process in Central Asia and in particular to the economic prosperity of the region and aimed to take the lead as discussed in Kazakhstan's policy. Given in the introduction of the thesis is the trading partner information of kazakhstan's neighbors and the current waging in their own national and economic interests in its relations with Russia. The first section describes the post-independence foreign policy of Kazakhstan. The second part explains the economic organizations established in the Central Asia region (Economic Cooperation Organization, the Shanghai Cooperation Organization, the Eurasian Economic Community and the Customs Union between Russia, Belarus and Kazakhstan) by examining its aims to achieve economic development and prosperity. The third section describes the problems faced by Kazakhstan's regional organization and the expectations are examined for its achievements. In the conclusion part there is an examination of the results of the thesis in accordance with the information related to the economic foundations of Kazakhstan's foreign policy in the Central Asian region that led to the introduction of Russia and Kazakhstan's negotiation.