Nuh b. Mustafa el-Konevî'nin 'el-Fevâidü's-Seniyye fi'l-Mesâili'd-Dîniyye' adlı eserinin tahkik ve tahlili
A critical study and analysis of the al Fawaidu's- Saniyya fi'l-Mesâili'd-Dîniyya of Nuh b.Mustafâ al-Qonawî
  1. Tez No: 430528
  2. Yazar: MUSTAFA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MENDERES GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Nuh b. Mustafa el-Konevî 17. Yüzyıl Osmanlı'sında yetişmiş allâme ve fakîh bir ilim adamıdır. Zamanının en önemli fıkıh otoritelerinden biri olma ünvanını kazanmıştır. Mesela; Yusuf Efendi'nin kitabında Nuh Efendi'den döneminin Ebû Hanîfe'si diye bahsetmesi O'nun bu yönüne işaret etmektedir. Nuh b. Mustafa, sadece İslamî ilimlerin bir alanında değil, hadis, tefsir, kelam, tasavvuf gibi birçok alanda eserler vermiştir. Eserlerini genellikle kendisine yöneltilen sorulara karşı fetva şeklinde kaleme almıştır. Tahkikini yaptığımız 'el-Fevâidü's-Seniyye fi'l-Mesâili'd-Dîniyye' eseri de namaz hakkında kaleme alınmış güzel bir ilmihal kitabı niteliğindedir. Tezimizin birinci bölümünde, müellifimizin hayatı ve ilmi kişiliğinin yanı sıra, hem fıkha hem de diğer ilimlere dair yazdığı Arapça ve Osmanlıca eserlerinin neler olduğunu anlatmaya çalıştık. İkinci bölümde, 'el-Fevâidü's-Seniyye fi'l-Mesâili'd-Dîniyye' adlı eserimizin sistem olarak nasıl kaleme alındığını, hangi konulardan bahsettiğini kısaca tanıttıktan sonra, müellifimizin eserinde sıkça atıfta bulunduğu ilim adamlarının kimler olduğunun tespitini yaparak, hem bu ilim adamlarının biyografisinden, hem de eserlerinin neler olduğuna yönelik güzel bir çalışma yaptık. Belki de, tezimizin en güzide bölümü olan, Hanefî olan müellifimiz ile Hanefî mezhebinin öne çıkan âlimlerinin namaz konusunu nasıl işledikleri hususunda karşılaştırma yaptık. Son bölümde ise, eserimizin nüshalarının tanıtmını yaptık ve bu nüshalarının hangi kütüphanelerde bulunduğunu tespit ettik. Ayrıca tahkik çalışmamızı yaparken hangi yöntemleri uyguludağımızı ayrıntılı şekilde anlatmaya gayret gösterdik.
Özet (Çeviri)
Nuh b. Mustafâ al-Qonawî was a scholar of fiqh in the 17th century Ottoman State. He was considered as being one of the most important authorities of fiqh in his lifetime, thus, in his book Yusuf Efendi states that Nuh Efendi was Abû Hanifa of the period. Nuh b. Mustafâ was an authority in many fields of Islamic sciences such as hadith, exegesis, theology and sufism. He has composed his works usually in the form of a fatwa to the questions posed to him. His al-Fawâidü's-Saniyye fî'l- Mesâili'd-Dîniyye which we made a critical study of it was composed in a fine style as a catechism book on ritual prayer. The first chapter of our study is dedicated to the life and scholarship of the author as well as his remaining works in fiqh and other disciplines in Arabic and Ottoman Turkish. In the second chapter we introduced al-Fawâidü's-Saniyye fî'l- Mesâili'd-Dîniyye and gave information about its system and content. We also researched its sources and supplied biographical information on their composers. We compared the views of our author and other Hanafite scholars regarding the ritual prayer. In the last chapter we introduced the copies which we used in the course of our study, gave information about libraries which house them. We also tried to explain the method which we employed in this critical study.