Endüstri ürünlerinde bilgilendirme tasarımı ve iletişim sorunları
Information design and communication problems in industrial products
  1. Tez No: 430572
  2. Yazar: HANDE ÖZGELDİ BÜYÜKTOPBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. YURDAER ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Güzel Sanatlar, Industrial Design, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
İletişim, tarih öncesi dönemde de görsellerle sağlanmıştır. Uygarlıklar, artan ihtiyaçları doğrultusunda farklı görsel iletişim yöntemlerini geliştirmişlerdir. Piktogram ise bu dönemlerden günümüze kadar ulaşabilen görsel iletişim yöntemidir. Farklı dönemlerden geçerek geliştirilmiş ve bilgilendirme tasarımının en önemli unsurlarından biri olmuştur. Kapsamlı uygulama alanları olan bilgilendirme tasarımında piktogramlar, doğru tasarlandığında tüm dünyada etkin olarak iletişimi sağlayacak güçtedir. Bilgilendirme tasarımının uygulama alanlarının çoğunda yoğun olarak piktogram kullanılmaktadır, bunlardan biri de endüstri ürünleridir. Bir süreç sonucunda var olan ürün, görsel diliyle kullanıcıyı yönlendirebilmektedir. Ancak ürünün kullanıcı ile iletişimini ve ürünün kullanımını sağlayan, bilgilendirme tasarımı unsurlarıdır. Ürünü tamamlayan, kullanıcı arayüzü, kullanım kılavuzu ve diğer bilgilendirme materyalleri bulunmaktadır. Bu konu için kapsamlı hedef kitlesi olan ve sıkça kullanılan çamaşır makineleri model olarak seçilmiştir. Farklı markaların kullanıcı arayüz tasarımlarında ve bilgilendirme materyallerinde kullanılan görsel iletişim unsurları, tasarım ve iletişim açısından incelenmiştir. Tezde, tarih öncesi dönemden bilgilendirme tasarımına, bilgilendirme tasarımı uygulama alanlarından endüstri ürünlerine ve çamaşır makinelerinde bilgilendirme tasarımının kullanımına yönelik araştırma ve inceleme yapılmıştır. Araştırmalar ve yapılan incelemelerin birikimiyle, çamaşır makinelerinde kullanıcıyı daha doğru bilgilendirebilecek piktogramların ve bilgilendirme materyallerinin tasarlandığı bir proje sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In prehistoric times, the first communication was achieved through visuals. Civilizations have developed different methods of visual communication in line with the growing needs. The pictogram is a visual communication method that reached until today from this period. It has been one of the most important elements of the information design developed through different periods. When the pictograms in the comprehensive application of information design are properly designed, they have the power to enable an effective communication in the whole world. pictogram is intensively used in most application areas in the design information and one of them is industry. The product produced during this process may lead the user with its visual language. However, it is the information design elements allowing the communication between the product and the user and allowing the use of the product. A user interface, a user guide and other information materials completing the product are available. The frequently used washing machines with a comprehensive audience were chosen as model for this subject. The visual communication components used in the user interface designs and information materials of different brands have been examined in terms of design and communication. In this thesis, research and analysis were performed from the prehistoric period to information design, from information design application areas to industry products and the use of information design in washing machines. With the accumulation of research and examinations, a project in which pictograms and information materials that can inform the user better in washing machines was presented.