Sanatta sağaltım ve güncel sanat terapisi
Healing of art and the current art therapy
  1. Tez No: 430582
  2. Yazar: FERİDE MERVE ÇAKMAKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. BALKAN NACİ İSLİMYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sanatta sağaltım üzerine şekillenen bu çalışmada, sanatın var olduğu günden beri tarihsel süreçte, ilkel toplumlardan günümüz modern toplumlarının sanat yoluyla yaşadıkları ruhsal tecrübeleri ve sonucunda sanatın sağladığı ruhsal yenilenme, arınma, kaybedilmiş değerlerin geri kazanılmaları ile ilgili kültür, deneyim ve örneklerden bahsedilmektedir. Yöntemsel olarak bu çalışma, dünyanın hemen hemen her bölgesinde genel bağlamda aynı, ufak detaylarda kültürel farklılıklar gösteren Şamanist yaşam şeklini ve şamanın ilk ve en önemli sağaltıcı figür olmasını ve bugünün modern sanat terapisinin belirlenmiş bir disiplin dahilinde sanatın aktif olarak iyileştirici, tedavi edici bir yol olarak başvurulmasını bu konudaki uzmanların aktarımlarına dayanarak göstermeye çalışmaktadır. Modern sanat terapisi bağlamında terapötik yaklaşımların dışında sanat yaratımını kendi sağaltım veya toplumsal sağaltım yolu olarak görmüş Joseph Beuys hakkında bir bölüm de yer almaktadır. Bunun yanında yaşanılan coğrafyanın Şamanist tedavi uygulamalarından, İslamiyet sonrası özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde ruhun sağaltımı üzerine Osmanlı Tıbbı ile ilgili bilgiler verilmektedir. Çalışmanın sonunda ise, başlangıçtaki amaç dahilinde kişisel tecrübelere dayanarak sanatın sağaltım gücünün sosyal bir birey olabilme çabasında ne kadar önemli olduğu gösterilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work which takes a form about healing of art, it's told that; in the historical process since the day of art being existed, from primitive societies to modern societies who lived spiritual experiences through art and as a result, the culture, the experiences and the examples of spiritual renewal, catharsis, gaining back the lost values which is provided by the art. Methodically this work is trying to show the life style of shamanists which is mostly the same over all the world and shows some cultural differences in details, and to show the shaman as the first and the most important healer figure and also trying to show art is applied as actively healer and therapeutical way in modern art therapy discipline according to the arguments of the specialists and therapists. Except therapeutical approaches of modern art therapy, there is a part about Joseph Beuys who found the art making is the way for healing of himself and of the society. Besides, it is given the knowledge about local shamanic treatment practices and about Ottoman Medicine practices for healing the soul in the time of the Ottoman Empire. At the end of the work, it's desired to show upon the main purpose of the begining, according to personal experiences, how important the healing power of art about the effort for becoming a social person.