Cihat Burak'ın resimlerinde hayal ve mizah
Ci̇hat Burak paintings of imagination and humor
  1. Tez No: 430585
  2. Yazar: ESRA ZEYNEP ÖZERAKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE TANDIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bireyin algısına kılavuzluk eden, hayallerdir. Nesnenin ilişkiler sistemi, hayali için de geçerlidir. Nesnenin anlatımı, hayalde karışık, düşüncede ise nettir. Bu karışık yapı dolayısıyla da hayal, düşünceyi de özünde barındırır. Anı ise, hayallerin canlanmasıdır. Mizah ise çelişkilerin saklanılmak istenirken açığa çıkmasından başka bir şey değildir. Cihat Burak, toplumsal eleştiriye yatkınlığı, kullandığı biçim ile içeriğin karşılıklı etkileşim içinde olmasını da gerekli kılmıştır. İnsanların gülünç, abartılı, sorumsuz ve benzeri hallerini resimlemiş, gözlemlerini bize olduğu gibi yansıtmıştır. Hazırlanan bu çalışmada da Cihat Burak'ın sanatı bu bağlamda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
That guides an individual's perception, dreams are. Object relational system, applies to the dream. The object of the narrative, mixed with fantasy in thought, is the net. This complicated structure imagined therefore, the essence of the idea of hosting. If memories, dreams is the revival. The contradictions of humor while attempting to release the stored is nothing other than. Burak, susceptibility to social criticism, which used to be in the interplay of form and content is also required. People's ridiculously extravagant, irresponsible and similar cases have the photos, observations were coalescing dreams. Burak's art prepared in this study were examined in this context.