Kolemanitin zemin stabilizasyonunda kullanılabilirliğinin araştırılması
The investigation of using of colemanite in soil stabilization
  1. Tez No: 430775
  2. Yazar: HACER YEŞİLÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Zemin stabilizasyonunda amaç, zayıf zeminlerin belirli özelliklerinin (fiziksel, hidrolik, mekanik ve kimyasal) iyileştirilmesidir. Yol taban zeminlerinin üzerine inşa edilecek yol üstyapısının taşıma gücünü arttırmak ve deformasyonları (oturmaları) azaltmak için birçok zemin iyileştirme yöntemi geliştirilmiştir. Bu çalışmada, yüksek plastisiteli killi yol taban zemininin, bor minerali olan kolemanitin işlenmesi sonucu açığa çıkan atık ve kireç katkılarıyla stabilizasyonu deneysel olarak araştırılmıştır. Bu amaç için, %0, %5, %10, %15 ve %20 oranları ile kireçsiz ve %2.5, %5, %7.5 ve %10 kireçli karışımlar hazırlanmıştır. Yapılan deney sonuçları, kolemanit atığı ve kirecin kombinasyonunun zemininin işlenebilirlik, plastisite, sıkışabilirlik ve dayanım gibi mühendislik özelliklerini sadece kolemanit atığına göre daha çok iyileştirdiğini göstermiştir. Fakat sadece kireçli karışımlara göre daha az iyileştirme yaptığı belirlenmiştir. Bu deneysel çalışmada, %10 kolemanit ve %10 kireç içeren karışımın bu zeminin stabilizasyonunda en uygun çözüm olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In soil stabilization aim is to heal improvement of physical, hydraulic, mechanical and chemical properties of weak soils. Many soil improvement methods has been developed to increase the bearing capacity of road pavements will be built on the subgrades and to reduce deformations (settlements). In this study, high plasticity clayey road subgrade soil was investigated was investigated experimentally its stabilization with lime and waste which obtained from processing of colemanite. For this purpose, test mixtures were prepared adding 0%, 5%,10%, 15% and 20% without lime and, 2.5%, 5%, 7.5% and 10% with lime. According to results of the experiments, Combinatons of colemanite waste and lime showed higher improvement engineering properties of soil such as workability, plasticity, compressibility and resistance compared to only samples within colemanite waste. Otherwise, it was determined that less improvement than only samples with lime. This experimantal study unveils that mixture containing 10% colemanite waste and 10% lime is the best convenient solution in the stabilization of soil.