Farklı basamaktan tamsayı dizileri ile tanımlı özel matrislerin özellikleri
Characteristics of special matrices which is defined by integer sequences with different step
- Tez No: 430815
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU ÖZKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında ikinci basamaktan tamsayı dizileri olan Lucas ve kompanion-Lucas tamsayı dizileri ile tanımlı circulant, negacyclic ve semicirculant matrisler için matris normları olan Euclidean norm, spektral norm, 1-norm ve sonsuz norm elde edilmiştir. Daha sonra bu matrisler için özdeğerler ve determinantlar bulunmuştur. Benzer sonuçlar tetranacci ve kompanion-tetranacci tamsayı dizileri için elde edilmiş yani dördüncü basamaktan tamsayı dizilerine genişletilmiştir.Son olarak k-balans sayıları ile ilişkili olacak şekilde tanımlanan, k parametresine bağlı tridiagonal matris aileleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work we are considered the norm of matrices as Euclidean norm, spektral norm, 1-norm and infinity norm which is defined by Lucas and companion-Lucas sequences with second step integer sequences. After that eigenvalues and determinants are found for these matrices. Same results are obtained for tetranacci and companion-tetranacci integer sequences so these results have been expanded to the fourth step. Finally, the family of tridiagonal matrix are investigated which is connected parameter k related to be defined k-balancing numbers.