Fuchs türü denklemler
Fuchsian equations
- Tez No: 34845
 - Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT KART
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ FUCHS TÜRÜ DENKLEMLER Müjgan ERSEVEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Cevat KART 1994, Sayfa: 85 Jüri : Prof. Dr. Cevat KART Prof. Dr,.Muhsin MERT Prof. Dr. Akif HACIYEV Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bazı temel teoremler verilmektedir. İkinci bölümde, aykırı noktalan düzgün olan denklemler, Elemanter Fuchs türü denklemler, üç ya da daha çok aykırı noktalı denklemler, Fuchs invaryantı, Riemann- Papperitz denklemi, Riemann P-gösterimi, kanonik form ve kanonik forma indirgeme üzerinde duruldu. Üçüncü bölümde, Orijin komşuluğunda çözüm, Kummer'in 24 çözümü, çözümlerin geçerli olduğu bölgeler, Lineer bağımsız çiftler ve denklemlerin çözümü elde edildi. Dördüncü bölümde, eşit üsler, üsler farkı bir pozitif tamsayı, ayrıcalıklı durumlar açıklandı. Beşinci bölümde, bazı özdeşlikler, F(a, p,y;x) in diğer özelikleri, Özel hipergeometrik fonksiyonlar, Genelleştirilmiş hipergeometrik gösterim üzerinde duruldu. Altıncı bölümde, konfluens kavramı ve bir kanonik form olarak Whittaker denklemi incelendi. Yedinci ve son bölümde matematik fizikte Fuchs türü denklemler üzerinde duruldu. Fuchs türündeki bu denklemler, matematik fizikte karşılaşılan ikinci basamaktan denklemlerin çoğunu kapsar. ANAHTAR KELİMELER: Fuchs türü denklem, Düzgün ve düzgün olmayan noktalar, Fuchs invaryantı, Riemann P-gösterimi, Kanonik Form, hipergeometrik fonksiyon, geçerlilik bölgeleri, genelleştirilmiş hipergeometrik gösterim, Konfluens.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis FUCHSIAN EQUATIONS MüjganERSEVEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Depertment of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. Cevat KART 1994, Page: 85 Jury : Prof. Dr. Cevat KART Pr.of...D.r,.MHh?J.n..MERT f?.r.Q.f.-.R):...Akif..HAC.IYEV This thesis consists of seven chapters. In the first chapter, some fundamental theorems are given. In the second chapter, equation with all singular points regular, elementary Fuchsian equations, equation with three or more singular points, The Fuchsian invariant, The Riemann-Papperitz equation, The Riemann P-sytnbol, A canonical form and Reduction to canonical form are explained. In the third chapter, a solutions about the origin, Kummer's twenty-four solutions, regions of validity, linearly independent pairs and solution of specific equations are obtained. In the fourth chapter, equal exponents, difference of exponents a positive integer, exceptional cases are explained. In the fifth chapter, fundamental identities, Other properties of F(a, /J, y; x), Special hypergeometric functions, generalized hypergeometric notation are examined. In the six chapter, the concept of confluence and a canonical form of Whittaker's equation are explained. In the last chapter, the equations in mathematical physics and equations of Fuchian type are examined. These equations of Fuchsian type include many of the differential equations of the second order that occur in mathematical physics. KEY WORDS: Fuchsian equation, regular and irregular singular points, the Fuchsian invariant, the Riemann P-symbol, a canonical form, hypergeometric function, regions of validity, generalized hypergeometric notation, confluence.