Stiren bütadien kopolimerler ile modifiye edilmiş yüksek dayanımlı beton üretilebilirliğinin araştırılması
Investigation of producibility of the concrete modified with styrene-butadiene copolymers
  1. Tez No: 430817
  2. Yazar: MURAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER BİDECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, İnşaat Mühendisliği, Polymer Science and Technology, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Polimer modifiye edilmiş betonun kullanımı tüm dünyada ve ülkemizde oldukça yaygınlaşmaktadır. Betona polimer modifiye edilerek yüksek dayanımlı beton (YDB) elde edilmektedir. YDB kullanımı ile betonarme eleman kesitlerinin küçülmesi ve daha geniş açıklıklarının geçilmesi sağlanmaktadır. Bununla beraber yüksek dayanımlı betonun çevresel etkilere olan dayanıklılığı daha yüksek olduğundan, bakım giderlerini düşürebilmekte ve yapının hizmet ömrünü uzatabilmektedir. Beton karışımlarına polimer olarak non-iyonik karboksile edilmiş stiren bütadien ilave edilmesi taze haldeki betonun işlenebilmesini büyük ölçüde artırmaktadır. İşçilik için harcanan zaman ve aşınma payı maliyetlerini de düşürerek ülke ekonomisine yarar sağlamaktadır. Çalışmada, C50/60 dayanım sınıfında tasarlanan tasarımlarında üretilen yüksek dayanımlı betona Stiren Bütadien Kopolimeri (SBK) çimento yerine ağırlıkça %0, %1, %3, %5 ve %8 ikame edilmiştir. Üretilen betonların fiziksel ve mekanik özellikleri araştırılmıştır. Bunun için, birim ağırlık, su emme oranları, 3, 7 ve 28 günlük basınç dayanımları, yarmada çekme dayanımları, kılcal su emme, ultrases geçiş hızı ve donma çözülme dayanımı deneyleri yapılmıştır. Ayrıca, numunelerin SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) ve EDS (Enerji Dağılımı Spektroskopisi) analizleri incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, %1 SBK katkılı beton numunelerin daha yüksek değerler verdiği ve dayanıma katkıda bulunduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The use of polymer modified concrete is becoming quite common all over the world and in our country. Especially the use of high strength concrete (HSC) on highways, allows to decrease number of beam in bridges and viaducts, short depth of beams and increase traversed span. Crossing the longer openings can cause a decrease in the bridge feet and reduce complexity of the project, construction time, cost. However, because of the higher resistance of high strength to the enviromental impact, can decrease maintenance costs and extend service life of construction. Addition of non-ionic karboksil styrene budatiene as a polymer affects greatly the workability of fresh concrete and benefits to the country's economy by decreasing time spent for labor and cost of amortisation. In the study, physical and mechanical properties of high strength concretes produced in C50/60 desings has been investigated by adding styrene budatiene copolymer (SBC) percentage by weight different rates Control (0%), 1%, 3%, 5% and 8% instead of cement. Therefore, unit weight, water absorption ratios, 3, 7 and 28-day compressive strength, splitting tensile strength, ultrasonic pulse velocity and frost resistance tests were performed. Also SEM (Scanning Electron Microscopy) and EDS (Energy Dispersion Spectroscopy) analysis of samples were investigated. As a result of study, these has been identified that 1 % SBR concrete samples gave higher values and contributed to strength.